راه آخر

مجمع متوسلین به حضرت نرجس (سلام الله علیها)

فهرست

علل عدم تعمیق محبت نسبت به امام زمان علیه السلام

علل عدم تعمیق محبت نسبت به امام زمان علیه السلام

علل عدم تعمیق محبت نسبت به امام زمان علیه السلام جلسه اول

قُلْ إِنْ كَانَ آبَاؤُكُمْ وَأَبْنَاؤُكُمْ وَإِخْوَانُكُمْ وَأَزْوَاجُكُمْ وَعَشِيرَتُكُمْ وَأَمْوَالٌ اقْتَرَفْتُمُوهَا وَتِجَارَةٌ تَخْشَوْنَ كَسَادَهَا وَمَسَاكِنُ تَرْضَوْنَهَا أَحَبَّ إِلَيْكُمْ مِنَ اللَّهِ وَرَسُولِهِ وَجِهَادٍ فِي سَبِيلِهِ فَتَرَبَّصُوا حَتَّى يَأْتِيَ اللَّهُ بِأَمْرِهِ ۗ وَاللَّهُ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الْفَاسِقِينَ (سوره توبه آیه24)

بگو: اگر پدرانتان و فرزندانتان و برادرانتان و همسرانتان و خویشانتان و اموالی که فراهم آورده اید و تجارتی که از بی رونقی و کسادی اش می ترسید و خانه هایی که به آنها دل خوش کرده اید، نزد شما از خدا و پیامبرش و جهاد در راهش محبوب ترند، پس منتظر بمانید تا خدا فرمان عذابش را بیاورد؛ و خدا گروه فاسقان را هدایت نمی کند.

بدانید شما فاسق هستید یعنی دنبال این نباش که الان مژده ای بیاید و بگوید بزرگواز صفا دادیدخیلی خوبه بچه ات و فامیلت را بیشتر از امام زمان دوست داری! اگر بچه ات یک ساعت دیر از مدرسه بیاید منقلب می شوی ولی امام زمان بیش از 1400 سال نیامدند ولی عین خیالت نیست!

هر کسی از کسادی تجارتش می ترسد ، اگر خانه هایی که از زندگی در آن راضی هستید، نمی گویم یک ده طبقه، اگر سقف بالای سرتان برای شما از خداوند متعال و رسولش که مصداق امروزش می شود امام زمان دوست داشتنی تر باشد شما فاسق هستی!

در زمان غزوات پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم شخصی به جنگ نیامد و در گرمای هوا روی تختی غذای گوارای خنکی می خورد و کنیزان او را باد می زدند لحظه‌ای به خود آمد و متنبه شد و گفت من استراحت کنم و پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم در این گرما عازم جنگ باشند؟!

الان این شرایط بین من و امام زمان برقرار است.

اگر کسی محبتش نسبت به خداوند متعال و پیغمبر اکرم و جهاد در راه امام از دیگر محبت ها که ذکر شد بالاتر نباشد شخص مبتلا به فسق اعتقادی است.

آیا از صحبت کردن با خداوند لذت می بری به همان اندازه که از صحبت کردن با دیگران لذت میبری؟! اگر اینچنین است پس چرا اینقدر تند تند نماز می خوانی؟

آیا اگر شب گذشته ضرر مالی کردم سر نماز از یادم می رود؟ آیا اگر نمازم قضا شد آنقدر مصیبت زده می شوم که اگر تلفن بزنند و بگویند ضرر مالی کردی، بگویم مهم نیست، مصیبتی بالاتر دارم و نمازم قضا شده است؟

حقیقت این است که هر کدام که محبتت به آن بیشتر باشد برایت مهمتر است و امور دیگر را فدای آن می کنی.

اگر موضوعی پیش بیاید و انسان دعا کردن برای امام زمان را رها کند نشان می دهد انسان آن موضوع را بیشتر از امام زمان دوست دارد و این می تواند مصداقی از فسق اعتقادی باشد.

متاسفانه برخی محبت شان به فرزندشان خیلی بیشتر و دلچسب تر از محبت به امام است اگر فرزند ساعتی دیر کند پدر و مادر به هم میریزد ولی امام زمان بیش از۱۴۰۰ سال در غیبت اند امّا او منقلب نمی شود.

آیا می شود انسان به مهمانی برود، و از ترس اینکه نماز شب خواب بماند یا حالی برای نماز نداشته باشد از خوردن غذایی که در پاکی مال آن شک داشته اجتناب کند؟

هفهاف بن مهند راسبی (1) متوجه شد امام حسین علیه السلام به سمت کربلا در حرکت هستند، بلافاصله برای جهاد به سمت کربلا حرکت کرد و عصر عاشورا به کربلا رسید، شمشیر برداشت و در دفاع از زنان و بچه های امام حسین علیه السلام  چند نفر را کشت و به شهادت رسید لذا یاران حقیقی در راه امام زمان به هیچ چیز دلبستگی ندارد.

خدا، پیامبر و چهارده معصوم و کار کردن برای آنها ارزش هستند و هر چیز دیگری که محبتش در دل انسان قوی تر از اینها باشد، انسان را وارد دایره فسق روحی می کند.

اصلاً نماز و روزه نیست بلکه میزان محبت به امام است اگر انسان محبت به نماز داشته باشد ولی محبت به امام و پیامبر علیهم السلام نداشته باشد میشود مانند خوارج.

امیرالمؤمنین علیه السلام: كَيْفَ يَدَّعِي حُبَّ اَللَّهِ مَنْ سَكَنَ قَلْبَهُ حُبُّ اَلدُّنْيَا (2)

چگونه مدّعى محبّت خداست كسى كه محبّت دنيا در دلش ساکن شده؟

باید حب به امام زمان در دل ساکن می شد و بقیه حب ها رد می شدند.

امام زمان علیه السلام کسی را برای یاری پیش خود نمی برند که محبت زن و بچه و دنیا را در دل ساکن کرده باشد، همانطورکه کسی از یاران سید الشهدا هم در کربلا نگفت ما زن و بچه داریم، گرسنه هستیم و… ؟! امام زمان چنین یارانی می خواهند.

علل عدم تعمیق محبت نسبت به امام زمان علیه السلام

  • عدم معرفت نسبت به حضرت

مادری که بچه دار می شود اگر او را وارد اتاق نوزادان کنند با دیدن همه بچه ها خوشحال نمی‌شود و بچه خود را طلب می کند، و به محض دیدن (معرفت) بچه خود محبتش جاری میشود، یعنی بعد از ایجاد شناخت و معرفت نسبت به بچه اش محبتش درست میشود، حالا به چی نگاه می کند که محبت جاری می شود؟  اگر به او بگویند بچه شما تا دو سالگی بیشتر نمی ماند یا مثلاً معلولیت جسمی دارد آیا همان مقدار خوشحال می شود؟

خیر پس در اصل معرفا آینده‌ بچه او را خوشحال می کند مثلا از اینکه تا چند دقیقه دیگر چشم باز می کند و به من می خندد گرفته تا اینکه بزرگ میشود و آینده اش چنان میشود.

دلیل ایجاد محبت به بچه معرفت و شناخت مادر است.

مشکل ما در رابطه با محبت امام زمان علیه السلام این است که نمی دانیم آن عالی مقام چه نقشی در زندگی روزمره ما دارند.

اصلا نمی دانیم چه کارهایی برای ما کرده است، چه کارهایی میتواند انجام دهد و چه کارهایی قرار است انجام بدهد

ما نمی شناسیم امام زمان را.

ما نمی دانیم اگر می توانیم راه برویم قوام بدن ما به خاطر امام زمان است. (3) اگر امام نباشد مثل یک افلیج فلج می افتیم یک گوشه.

دلیل همه خیر ها و خوبی های ما امام زمان است.

اگر حالِ عبادتی یا توفیقِ کسبی و تجارتی یا میل به حلال خوری و… داریم، هرچه که داریم از امام زمان است.

اینها رزق هست یا نه؟ بِيُمْنِهِ رُزِقَ الْوَرَي وَ بِوُجُودِهِ ثَبَتَتِ الْاَرْضُ وَ السَّمَاءُ. (4)

از برکت وجود امام زمان است که مردم روزی می خورند و به خاطر هستی او آسمان و زمین برپاست.

 روایت داریم اگر من(امام) نگاه به شما نگاه نکنم مشکلات همه تان را از پا در می آورد.

 هر جا که محبت به امام کم بشود این ها هم کم می شود.

یکی از مشکلات بزرگ ما در زندگی این است که نمی دانیم نقش امام زمان علیه السلام در زندگی ما چیست؟

من وقتی به محبوبم محبت دارم که به قدرت محبوب معرفت داشته باشم، باید قدرت او را دیده باشم که او می تواند کمکم کند، ما باید امام زمان را از صفات شان بشناسیم ، یکی از این صفات ایشان قدرت است کما اینکه خداوند پیغمبرش را با قدرتش، (که به آن معجزه می گویند) به بقیه معرفی فرمود.

خوب است انسان لطف هایی را که امام زمان به او کرده است را بنویسد تا برایش جا بیفتد امام زمان فریادرس است، امام زمان فاتِقُ کُلٍّ رَتقٍ (5) است یعنی گره باز کن هر مشکلی هست.

امام زمان ولیّ ناصح اند، مُصلِح کُل هست یعنی برای شما فقط بهترین برنامه را ارائه می دهد.

می پرسند ما می دانیم امام زمان قدرتمند ترین هستند و خیرخواه ترین برای ما هستند  پس چرا محبت ما اینگونه است؟

چونکه اینها تصورات ما هست و هنوز باور قلبی و تصدیق نشده است.

ما امام زمانی در ذهنمان داریم و امام زمانی هم در قلب ماست. باورها و محبت های ذهنی به راحتی دچار جابه جایی، شک و نسیان شده و از بین میرود اما باور قلبی محبت پایدار به بار می آورد و شب اول قلب با انسان می ماند.

اگر از محبت ذهنی ما نسبت به امام زمان یک قطره اش به قلب انسان چکیده بود کمتر از یک ثانیه ذهن را پاکسازی و مقام و اطمینان و آرامش انسان را کُن فیکون می کرد،اما چون باور و معرفت قلبی نیست، بی تاب امام زمان نمی شوم، نماز میخوانیم ولی فارغ از همه جا نمی شویم.

پیوست:

  • حادئق- ذخیرة الدارین فیما یتعلق بمصائب الحسین علیه السلام ج1 ص457
  • غرر الحکم و درر الکلم ,  جلد۱  ,  صفحه۵۱۸
  • أَقَمْتَهُ لَنَا قِوَاما وَ مَعَاذا (دعای ندبه)

(خدایا)تو او را براى ما مایه قوام و امان قرار دادی.

  • زاد المعاد- دعای عدیله
  • گشاينده هر گره
  • ﺍﻟﺴﱠﱠﻠَﺎﻡُ ﻋَﻠَﻴْﻚَ ﺃَﻳﱡﱡﻬَﺎ ﺍﻟْﻮَﻟِﻲﱡﱡ ﺍﻟﻨﱠﱠﺎﺻِﺢُ [زیارت امام زمان در روز جمعه]

سلام بر تو اى ولى الله ناصح مردم

 

جدیدترین محتوای متنی