راه آخر

مجمع متوسلین به حضرت نرجس (سلام الله علیها)

فهرست

پرسش و پاسخ های متداول (کانال مشاوره دینی)

پرسش و پاسخ های متداول (کانال مشاوره دینی)

مجمع متوسلین به حضرت نرجس (سلام الله علیها)


سؤال

سلام‌علیکم… وقت شما به خیر… ارادتمندم

شما در پاسخ به سؤال یکی از دوستان در مورد ذکر یونسیه فرمودید برای رفع سنگینی ذکر و دفع بلا 365 مرتبه ذكر ياحى ویاقیوم بگوییم. می‌خواستم بدانم این تعداد و هر روز باید بگوییم یا فقط زمان‌هایی که ذکر یونسیه رو میگیم این تعداد خاص و بگیم

ممنون از شما

ببخشید در مورد ذکر بسم الله الرحمن الرحیم هم اگر هر روز صد تا یا حالا هرچند تا بگوییم خوب است؟؟؟ یا اون هم قاعده و روش خاصی داره؟

پاسخ

 و علیکم السلام

1- آن دستور مال کسی بود که می‌خواست هر روز ذکر یونسیه را بگوید . ولی بدون توجه به ذکر یونسیه اگر کسی خواست ذکر یا حی یا قیوم را بگوید عدد آن را دویست بار قبل از نماز صبح فرموده‌اند (به‌شرط اینکه نماز اول وقت باشد)

2- ذكر بسم‌الله الرحمن الرحيم هر چقدر و توسط هرکس و در هر مکان و درهرحال گفته شود بدون مانع و پرخیروبرکت است حتی در روایات داریم که در ورود به دستشويي هم بدون (الرحمن الرحیم) گفته شود.

 در روایات شریفه فرموده‌اند: هرگاه مشکلی برایت پیش آمد به آسمان نگاه کن و بگو بسم‌الله الرحمن الرحيم، ان‌شاءالله حل می‌شود

سؤال

با سلام می‌خواستم بپرسم دستور ذکری برای محافظت از بیرون منزل داریم؟ مثلاً وقتی کسی از نزدیکان از منزل خارج می‌شود و نگران او هستیم که نکند اتفاقی برایش بیفتد؟ با تشکر

پاسخ

 و علیکم السلام در روایتی از حضرت امام رضا علیه‌السلام منقول است که چون از خانه بیرون روی  بگو «بسم الله، آمَنتُ بالله، تَوَكَّلْتُ عَلَى الله، مَاشَاءَ الله، لاحول ولاقوة إلا بالله» که چون این را بگویی ملائکه به روی شیطان می‌زنند و او را از تو دور می

کنند

از اشرف مخلوقات منقول است که هرگاه کسی از خانه بیرون آید و بگوید بسم الله ملائکه به او می‌گویند «سلامت ماندی» پس چون بگوید: «لاحول ولا قوة إلا بالله» به او می‌گویند: «کارهایت ساخته شد» پس بگوید: «تَوَكَّلْتُ عَلى الله» ملائكه به او می‌گویند: «از بلاها نگاه داشته شدی». خوب است این دستورات را به فرزندانمان هم بیاموزیم تا در خروج از منزل حرز و محافظ آنها باشد برای مقابله با خطراتی که جسم و روح آنها را تهدید می‌کند.

 ضمناً در روایات شریفه توصیه به نوشتن این ذکر بر سر در منازل نیز شده است (با مداد و یا هر قلمی که بتوانید بنویسید خوب است)

سؤال

سلام‌علیکم ببخشید من دعای سفر را می‌خواهم و اهمیت آن در سفر یا علی 000

پاسخ

و عليكم السلام

1- همان روایتی که در جواب سؤال قبلی عرض کردم برای سفر هم کفایت می‌کند

2- از حضرت موسی‌بن‌جعفر علیه‌السلام دستوری با خاصیتی عجیب و مجرب که خودم این دستور را انجام داده و اثرش را عجیب مؤثر دیدم روايت شده است که متن آن این است:

 هرگاه یکی از شما خواست به سفر برود بر در خانه‌اش به‌طرف آن سرزمینی که می‌خواهد به آن سو سفر کند بایستد و سوره حمد و آیت‌الکرسی را به سمت جلو و راست و چپ بخواند و سپس بگوید «للهم احفظني و احفظ ما مَعِي وَ سَلمْنِي وَ سَلمْ مَا مَعِي وَ بَلعْنِي وَ بَلغ مَا مَعِيَ ببَلاغِكَ الحَسَن الجَمِيل» خداوندا حفظ كن من را و آنچه با من است سلامت نگهدار من را و آنچه با من است و (به مقصد) برسان من را و آنچه با من است به طریقی نیکو و خوش

3- صدقه قبل از سفر بسیار توصیه شده تا جایی که در روایات شریفه فرموده‌اند: سلامتی خود را با صدقه از خداوند بخرید

4- در روزهایی مثل قمردرعقرب و قمر در محاق از سفرهای غیرضروری بپرهیزید و اگر مجبور شدید حتماً بندهای 2 و 3 را رعایت کنید

 

سؤال

  سلام‌علیکم وقت شما به خیر می‌خواستم بدونم بهترین هدیه‌ای که می‌تونیم برای پدر فوت شده خود بفرستیم چیه و چه چیزی بیشتر باعث شادی روح ایشون میشه؟

 

پاسخ

علیکم السلام

چند روایت هست که می‌تواند به جواب سؤال شما مربوط شود:

 1- اشرف مخلوقات فرمودند: صدقه حرارت قبرها را از بين می‌برد.

2- روايتي از حضرت صادق علیه‌السلام نقل شده که هر کس نزد قبر مؤمني هفت مرتبه سوره إنا أنزلنا را بخواند خداوند فرشته‌اي مي‌فرستد که پیش قبر میت خدا را عبادت کند. خداوند ثواب عبادت فرشته را براي ميت و کسي که انا انزلنا را خوانده می‌نویسد تا زمانی که خداوند وی را به واسطه این عمل وارد بهشت کند.

3- اشرف مخلوقات فرمودند: براي مردگان خود هدیه بفرستید. یکی از اصحاب پرسید هدیه مردگان چیست؟ فرمودند: «صدقه و دعا». ارواح مؤمنان هر جمعه به آسمان دنیا و مقابل خانه‌هاي خود مي‌آیند و فریاد می‌کنند: اي خانواده من، پدر، فرزندان و خویشان من، بر ما مهرباني کنید آن چه در دست ما بود، عذاب و حساب آنها بر ما است و نفعش براي غير ما. اي خويشاوندانم ! به درهمي يا قرص ناني يا جامه‌اي ما را کمک کنید تا خداوند شما را از جامه‌هاي بهشتی بپوشاند.

4- در روايتي ديگر مي‌فرمايند: «هر صدقه‌اي که براي مرده داده می‌شود فرشته اي آن را می‌گیرد. در طبقي از نور مي‌گذارد و بر لب قبر می‌ایستد. با صداي بلند می‌گوید: ای اهل قبور درود بر شما، بگیرید این هدیه را که بستگانتان برای شما فرستاده‌اند».

5- شخصی از امام صادق علیه‌السلام پرسید: آیا می‌توان به جای مرده نماز خواند؟ حضرت فرمودند: بله؛ ممکن است میت در نگرانی و غم اعمال گذشته خود باشد و این عبادتی که به جای او انجام می‌شود کمبود او را جبران کند و وی را از نگرانی نجات دهد و نیز حضرت فرمودند: همان گونه که زنده ها از هدیه ای که برای آنها می‌برند خوشحال می‌شوند اموات نیز از طلب رحمت و مغفرتی که برای آنها  می‌کنند خوشحال می‌شوند و چه هدیه ای بهتر از نشر روایات و کلام اهلبیت پیامبر به نیت اموات و گذشتگانمان که امام صادق علیه‌السلام فرمودند: هر کس کلام ما را بین دوستانمان انتشار دهد مقام او از هزار هزار عابد بالاتر است.

 فراموش نکنیم که الآن آخر الزمان است و بهترین داروی دردهای روحی اهل این زمان کلام طبیبان ابر قدرت روح و جسم یعنی اهلبیت پیامبر است؛ همانطور که خودشان هم فرمودند: «کلام ما اهلبیت درمان دردهای شماست».

 در کنار این همه پیام که در روز برای هم می‌فرستیم، هر روز چند روایت نیز به خیرات امواتمان برای هم ارسال کنیم تا گرهی از مشکلات کسی باز شود و خدابیامرزی برای امواتمان درست کنیم؛ چون الآن اکثر روح‌ها مثل کویر تشنه‌ای شده که برخی به اشتباه و از روی نفهمی و دوری از این معادن رحمت می‌خواهند آن را با آبشخورهای کثیف و شور و نجس ماهواره و امثال آن سیراب کنند؛ در حالیکه این کار به مرگ روحی آنها منجر میشود و تنها آب زلال خنک که روح را زنده می‌کند، قرآن است و روایات.

5- مرحوم محدث قمی در سفینه البحار به نقل از رسول خدا آورده کسی که وارد مقبره مؤمنین (قبرستان) شود و سوره مبارکه «یاسین» را بخواند، خداوند به اموات آن قبرستان تخفیف (در عذاب یا نگرانی) می‌دهد.

6- مرحوم علامه مجلسی در روایتی به نقل از رسول خدا فرموده است: مینی که نزد او سوره مبارکه «ياسين» خوانده شود سختی‌های عالم برزخ و قیامت بر او آسان می‌گردد.

7- امام رضا ( عليه السلام) فرمودند: هر مؤمنی که قبر مؤمن دیگری را زیارت کند و بر مزار او هفت مرتبه سوره مبارکه «قدر» بخواند، خداوند هر دو را می‌آمرزد.

8- حضرت صادق علیه‌السلام فرمودند: چرا در حق پدر و مادر خودتان [چه زنده باشند و چه مرده] نیکی نمی‌کنید؟ اگر برای آنها نماز بخوانید، روزه بگیرید، صدقه  بدهید، خداوند ثواب این اعمال را به آنها می‌رساند و به شما برای این عمل نیکی که انجام داده اید پاداش بیشتری عنایت می‌کند.

 

سؤال

سلام‌علیکم ببخشید می‌خواستم صحت این روایت رو بدونم

از امام زین العابدين عليه السلام روایت شده است که پدرم امام حسین علیه‌السلام روز عاشورا در حالی که خون‌ها از او می‌جوشید مرا در آغوش گرفت و فرمود: فرزندم حفظ کن از من این دعا را که مادرم فاطمه زهرا سلام الله عليها به من آموخت و او از رسول خدا و او از جبرئیل، در هر حاجت و امر مهم و غم ها و پیش آمدها و مصیبت‌های شدید این دعا را بخوان

بِحَقِّ یس وَ الْقُرآنِ الْکَرِیمِ وَ بِحَقِّ طه وَ الْقُرآنِ الْعَظِیمِ یا مَنْ یَقْدِرُ عَلَی حَوائِجِ السّائِلِینَ یا مَنْ یَعْلَمُ ما فِی الضَّمِیرَ یا مُنَفِّسَ عَنِ الُمَکُرُوبِینَ یا مُفَرِّجَ عَنِ الْمَغْمُوْمِینَ یا راحِمَ الشَّیْخِ الْکَبیرِ یا رازِقَ الطِّفْلِ الصَّغِیرِ، یا مَنْ لا یَحْتاجُ اِلَی التَّفْسِیرِ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ افْعَلْ بِی کَذا وَ کَذا

 پروردگارا! از تو می‌خواهم به حق یس و قرآن حکیم و به حق طه و قرآن عظیم، ای کسی که بر انجام حاجت حاجتمندان توانایی، ای کسی که به آن چه در دل‌ها پنهان است دانایی، ای برطرف کننده سختی از پریشان خاطران، ای نشاط بخش غمناکان، ای رحم کننده پیر بزرگسال، ای روزی دهنده کودک خردسال، ای بی نیاز از توضیح و تفسیر بر محمد و آل محمد درود فرست و با من اینگونه رفتار کن…

پاسخ

 سلام‌علیکم؛ بله سند این روایت در کتاب شریف بحار الانوار جلد 95 صفحه 196 انتهای حدیث 29 موجود می‌باشد

 

سؤال

سلام عرض شد حاج‌آقا. من يك سؤال داشتم و اینکه بسیار شدید دچار فراموشی و کمی حافظه شدم به طوری هیچ چیز در خاطرم نمی‌ماند و یادگیری‌ام بسیار کند شده؛ در صورتی که بسیار باهوش و تیزبین بودم و اینکه آیا می‌شود که درمان شوم و اینکه با اجرای دستورات شما بهتر شدم ولی چند روز پیش درست همان رگ که درگیر درد است بسیار شدید و یك دفعه گرفت الان چند روزه سردرد ندارم می‌خواستم بدونم علامت شفاست چون خودم این طور حس کردم سپاس بیکران از شما خداوند شما را حفظ فرماید.

پاسخ

سلام‌علیکم

1- همانطور که از ابتدای افتتاح این کانال دیدید تمام جواب‌ها بر اساس قرآن شریف و روایات اهلبیت علیهم السلام است پس اگر بهبودی در حالات روحی خود مشاهده می‌فرمایید فقط مدیون کلام نورانی این خاندان معظم هستید و وظیفۀ شما است که از ایشان تشکر کنید چراکه شکر نعمت، نعمتت افزون کند.

2- پایداری حافظۀ انسان به دو امر بستگی دارد

اول نوع تغذیه، دوم آرامش روح

 در قسمت اول طبق دستور روایات باید از غذاهایی مثل کنجد، گشنیز، خوردن پنیر در صبحگاهان، خوردن سیب ترش یا کال، زیاده روی در خوردن گوشت گاو یا گوساله، خوردن ناهار و… دوری کنید؛

 همچنین خوردن مویز ناشتا، خوردن عسل ناشتا، استفاده از کشمش سبز (غیر تیزابی) به جای قند و خوردن نبات به جای شکر، خوردن روغن های اصیل (همچون روغن دنبه و روغنه‌ای حیوانی) به جای روغن‌های کارخانه‌ای موجود در بازار تأثیر عجیب و مجربی در افزایش حافظه دارد.

 فراموش نکنید اگر می‌خواهید سلامت بمانید باید طبایع چهارگانه بدن خود را بشناسید؛ چون به طور مثال اگر کوهی از اطلاعات علمی باشید؛ ولی بلغم بدنتان زیاد شود حافظه تان تا حد یک بیمار ام‌اس (MS) افت خواهد کرد.

اما در قسمت دوم باید سعی کنید از عوامل استرس‌زا اجتناب فرمایید که از جمله این موارد می‌توان به دیدن فیلم‌های جنایی، ترسناک و یا خواندن و یا شنیدن مطالبی از این نوع اشاره کرد. همچنین کم‌کردن زمان کار با گوشی همراه و نگاه به صفحۀ رایانه مؤثر است. خواندن برخی ادعیه وارد شده در این رابطه و قرائت قرآن، مخصوصاً آیت‌الکرسی سفارش شده است.

3- فراموش نکنید شما مدت زیادی با این درد زندگی کرده‌اید؛ لذا اینکه در برخی از زمان‌ها تا تکمیل دورۀ درمان، این مشکل برای مدت کوتاهی عود کند، امری عادی است.

همچنین برای مطالعه بیشتر می‌توانید به منابعی از جمله دراسة في الطب الرسول المصطفى صلى الله عليه و آله و سلم مراجعه نمایید.

ترجمه و سی دی آن هم در بازار موجود است

سؤال

سلام‌علیکم

دستوری از خدمتتون برای کنترل‌کردن غریزه جنسی برای کسانی که شرایط ازدواج ندارند می‌خوام

يا على

پاسخ

وعليكم السلام

آنچه می‌خوانید چکیده‌ای از پاسخ قرآنی، روایی به بیش از صدها مورد مشابه جوانانی است که در این مورد درخواست مشاوره نموده‌اند.

1- فراموش نکنید که شهوت اعتیادآور است (اعم از شهوت چشم، گوش و سایر اندام بدن) پس درمان آن همچون درمان معتادان بوده و درمان‌های ضربتی و یک‌دفعه در آن جواب نمی‌دهد.

2- فراموش نکنید که ازدواج درمان قطعی شهوت نیست؛ ولی از مؤثرترین کنترل‌کننده‌ها است؛ یعنی این‌چنین نیست که متأهل‌ها دیگر نسبت به جنس مخالف میلی نداشته باشند؛ بلکه آنها هم محتاج کنترل شهوتشان هستند.

3- فراموش نکنید که طبق روایات شهوت و غضب قوی‌ترین اسلحه شیطان علیه انسان است و آن‌چنان انسان را از مقام خود دور می‌کند که دلیل به‌شهادت‌رساندن مولا امیرالمؤمنین و امام مجتبی و امام جواد علیهم‌السلام شهوت قاتلانشان در وعده پاداشی بود که به آنها در رسیدن به جنس مخالف داده بودند.

 اما راهکارها:

الف) کنترل غذا

در روایت فرموده‌اند: شیطان در تمام رگ‌های شما همچون خون جاری است پس جای او را با گرسنگی کشیدن تنگ نمایید که برای این مورد می‌توانید موارد زیر را رعایت فرمایید:

 • ناهار را از وعده‌غذایی خود حذف کنید و به صبحانه و شام اکتفا کنید، فراموش نکنید که ناهار عامل تولید سودا و افسردگی است و افسردگی کلید شهوت است. روایات نخوردن ناهار در کتاب المحاسن موجود است.
 • از مصرف زیاد آب مخصوصاً قبل از خواب بپرهیزید )چون موجب افزایش رطوبت بدن و در نتیجه موجب افزایش شهوت جنسی می‌شود(. اگر دقت کرده باشید اکثر نقاط جهان که به مراکز شهوت‌رانی تبدیل شده‌اند لب دریاها هستند نه مناطق خشک چون در آنجا رطوبت بالا است و رطوبت بالا عامل تحریک شهوت است، همچنان که جفت‌گیری حیوانات هم در بهار به دلیل رطوبت بهار بیش از سایر فصول سال است.روایات کم خوردن آب در کتاب کافی موجود است.
 • اگر طبع شما گرم است از غذاهایی که طبع گرم دارند خودداری نمایید چون خون و مایه شهوت (منی) باهم مرتبط‌اند و اگر دمای بدنی که سالم است از حد معمول بیشتر شود، محتاج تخليه حرارت می‌شود که یکی از آن تحریک شهوت است (انسان در سرما شهوتش کم قدرت می‌شود)
 • نخوردن غذاهای تحریک‌کننده مانند، پیاز، خرما، تخم‌مرغ، سوسیس، کالباس، گوشت قرمز، روغن‌های کارخانه‌ای و روغن‌های سرخ‌کردنی، فست‌فودها، مغز آجیل‌های گرم و…
 • شهوات جنسی نابود کنندۀ عقل است همچنانکه در روایات فرموده‌اند کسی که به اوج شهوت جنسی رسیده است دوسوم عقلش در آن زمان در حیطه ی اختیارش نیست لذا سعی کنید به خوردن غذاها و انجام دستوراتی که در روایات به عنوان تشدید کننده عقل وارد شده، عمل کنید که از آن جمله می‌توان به سرکه اشاره کرد.

پنچ روایت داریم که فرموده‌اند: سرکه، شهوت زنا را از انسان می‌برد و راه آن یکی همراه غذا میل‌کردن است و یکی سرکه مالی کردن بدن از بالای زانوها تا زیر ناف و شستن آن بعد از خشک‌شدن سرکه‌ها به بدن (واقعاً این دستور را در درمان جوانان متعددی مجرب و بازدارنده از شهوات یافتیم).

 • در تعدیل اثر خوراکی‌ها بر بدن از حجامت غفلت ننمایید که اثرش در کنترل شهوت بی‌نظیر است.

ب) کنترل چشم‌ها

 • به خودتان لطف کنید و خودتان را خیلی محرم خودتان ندانید که جرقۀ شهوت معمولاً از این نقطه شروع می‌شود؛ مثلاً هیچ‌وقت به طور کامل عریان نشوید و سعی کنید حتی‌المقدور اندام‌های جنسی خود را چه مستقیم و چه غیرمستقیم مثل دیدن در آینه و… نبینید.
 • از لمس غیرلازم اندام جنسی خود پرهیز کنید.
 • سعی کنید تنها نخوابید.
 • سعی کنید به شکم (دمر) نخوابید.
 • لباس‌های تنگ و چسبان نپوشید که شهوت خود انسان را قبل از دیگران تحریک می‌کند
 • از زیاد ماندن در جاهای خلوت (اعم از حمام، اتاق و…) بپرهیزید.
 • از گوشی همراه، اینترنت و… فقط در حدی که لازم است استفاده کنید.
 • امام صادق علیه‌السلام فرمودند: نسبت به زنان مردم عفیف باشید تا نسبت به زنان شما (همچون مادر و خواهر و یا دختر) عفت ورزند.

 به قول شاعر:

 گر نخواهی که کسی رخنه کند در حرمت ****** سر نکش جان دلم بر سر دیوار کسی

 • امام صادق علیه‌السلام فرمودند: از نگاه [ناپاک] بپرهیزید که چنین نگاهی تخم شهوت را در دل می‌کارد و همین برای فتنۀ صاحب آن دل بس است.
 • مولا امیرالمؤمنین فرمودند: چشم‌ها دام‌های قلب انسان هستند (و فراموش نکنید طبق گفته دانشمندان هر تصویر حداقل هشت سال می‌تواند مهمان ذهن شما باشد) و باز مولا فرمودند: بندۀ شهوت، اسیری است که هرگز از بند اسارت رهایی نمی‌یابد.

ج) کنترل فکر

قدرت فکر انسان تا حدی است که می‌تواند او را تا عرش بالا ببرد و یا تا قعر زمین ذلیل کند؛ چون صحنة شهوت را یک‌لحظه می‌بیند؛ اما فکرش تا مدت‌ها او را به‌طرف بدبختی مدیریت می‌کند که در این موضوع نیز مواردی اشاره می‌شود

 • در آنچه به شما ربط ندارد (مثل ساختمان چندطبقه‌ای که در مسیرتان هست و یا فیلمی که از تلویزیون پخش می‌شود و یا لباس دوستتان) عمیق نشوید (اعم از گفتن، دیدن و شنیدن) تا آرام‌آرام بتوانید افسار ذهنتان را دست بگیرید تا وقتی افکار شهوانی به‌طرف شما هجوم می‌آورند بتوانید ذهنتان را از آنها منصرف کنید.
 • تا خسته نشده‌اید به رختخواب نروید وگرنه ذهنتان مجبورتان می‌کند ورود کنید به افکاری که در طول روز ثبت و ضبط کرده تا این‌طوری خسته شده و شما را بخواباند؛ بلکه خودش هم استراحتی کند.
 • قبل از خواب به نیت رهایی از شر افکار شهوانی، سوره یاسین را بخوانید (3)
 • فراموش نکنید که طبق آموزه‌های معرفتی دین ما اگر نفست را مشغول نکنی، او تو را مشغول می‌کند.

 

سؤال

سلام بزرگوار! سخنرانی شما در ارتباط با صله ارحام مرا خیلی با خودم درگیر کرده است. در ایام تعطیلات معمولاً خواهرانم با خانواده‌شان برای گذران وقت و تفریح به خانه ما در شهرستان می‌آیند و اغلب تا آخر تعطیلات می‌مانند، با پذیرایی از ایشان مشکلی ندارم؛ اما مردان ایشان، گوشه‌وکنار باغ پنهانی مشروبات الکلی و….. مصرف می‌کنند و با مستی در جمع خانواده حاضر می‌شوند چندان هم مقید به حجاب نیستند. من روحا بسیار اذیت می‌شوم اما چون مهمان هستند تحمل و سکوت کنم و بروی خود نمی‌آورم. امسال گفتم خودم از شهر خارج شوم و عید را منزل مادرم بگذرانم که این بساط در خانه‌ام نباشد، اما وجدانم درگیر است خواهرانم توان مالی برای اجاره ویلا یا خانه در مسافرت را ندارند و اگر من نباشم مسافرت سالانه‌شان ممکن نیست. هم دلم برای خواهرانم می‌سوزد، هم تکلیف شرعی خود را نمی‌دانم.

وظیفه شرعی من الان چیست؟ خواهش می‌کنم راهنمایی بفرمایید.

خدا شما را خير دهد

پاسخ

وعليكم السلام

چند نکته را توجه بفرمایید

البته بی دعوت، مجبورم

 • طبق روایات شریفه کسی که شارب خمر است، هیچ احترامی ندارد؛ یعنی امیرالمؤمنین علیه‌السلام فرموده‌اند: به شارب خمر دختر ندهید و از او دختر نگیرید، اگر مریض شد به عیادتش نروید و اگر فوت کرد در تشییع‌جنازه او حاضر نشوید پس احادیث صله‌رحم اصلاً دربارۀ چنین کسی صدق نمی‌کند؛ چون شما ایشان را دعوت نکرده‌اید و به قول خودتان بی دعوت می‌آیند.
 • طبق مفهوم صريح آيه قرآن شما حق دارید ایشان را نپذیرید حتی اگر ناراحت شوند.
 • باتوجه‌به اینکه در روایات فرموده‌اند: مهمان را احترام بگذارید حتی اگر کافر باشد پس شما حق ندارید اگر آنها را به درون خانه پذیرفتید، در منزلتان با ایشان بی‌احترامی کنید پس سعی کنید به بهانه‌ای، این ایام را در منزل نباشید. (این وضع شما یکی از مصادیق روایتی است که امیرالمؤمنین علیه‌السلام فرمودند: در آخرالزمان دین داشتن به‌سختی نگه‌داشتن آتش در کف دست است)
 • مواظب باشید اگر دلتان برای کسی یا چیزی که در آن معصیت الهی وجود دارد بسوزد، در گناه آنها شریک می‌شوید حتی اگر خواهرتان باشد، همچنان که در زمان صدر اسلام به‌خاطر حفظ دین، گاهی پدر در لشکر اسلام بود و روبرویش در لشکر کفر پسرش بود و یا مواردی مشابه، پس سعی کنید طرف‌دار و عامل و مدافع حق باشید حتی اگر مجبور شوید بر ضد بستگان نزدیک خود (و حتی بر ضد خودتان) عمل کنید و بدانید که حق یعنی: دستورات قرآن و روایات و عمل به آنها

سؤال

 می‌خواهم از شر این گوشی‌ها تلفن همراه راحت شوم. در روایات کاری نداریم که باعث سرگرمی شود؟

پاسخ

 سلام‌علیکم

 ضمن ابراز خوشنودی‌ام از اینکه دیدم برای گوشی خود کلمۀ شر را بکار برده‌اید به دو مبحث توجه بفرمایید:

الف) مضرات گوشی همراه

 • معتاد کننده مغز تا جایی که کسی که از خواب بیدار می‌شود اولین چیزی که به ذهنش خطور می‌کند چک‌کردن تلفن همراهش است.
 • عاملی قوی در ایجاد استرس در استفاده‌کنندگانش چون سودا را در بدن بالا می‌برد.
 • خسته‌کنندة جدی روح انسان به‌طوری‌که بنا بر گفته متخصصان بعد از یک ساعت کار با گوشی همراه، ذهن انسان تا 24 ساعت بازدهی قبلی خود را از دست می‌دهد.
 • عاملی مؤثر در ایجاد افسردگی چون مدیریت فکر شما را بعد از چند دقیقه کار مداوم، دست گرفته و شما را اگر چه در بین جمع نشسته‌اید کند؛ ولی از توجه به جمع باز می‌دارد؛ یعنی شما را دچار درون‌گرایی می‌کند و بد نیست بدانید درون‌گرایی برای هر انسانی خطرناک است، حتی اگر موضوع آن دین باشد (چون انسان را به انزوا و خود زیاد بینی می‌کشاند) وای به روزی که موضوع این درون‌گرایی شهوت باشد.

سرگرمی در دین

 • فراموش نکنید که شرط یک سرگرمی سالم آن است که انسان را دچار سردرگمی، غفلت و لهو نکند همچنان که امیرالمؤمنین علیه‌السلام فرمودند: اللّهوُ قُوتُ الحَماقَةِ یعنی سرگرمی از جنس لهو و غفلت، خوراك حماقت است.
 • سرگرمی، فقط باید یک‌چهارم از وقت روزانه انسان را بگیرد کمااینکه امیرالمؤمنین‌‌‌ علیه‌السلام فرمودند: مَن كَثُرَ لَهوُهُ قَلَّ عَقلُهُ کسی که سرگرمی‌اش زیاد شود، عقلش کم می‌شود.

همچنانکه حضرت موسى بن جعفر علیهما السلام فرموده‌اند:

روز خود را بر چهار قسمت تقسیم نمایید

بخشی برای عبادت

 بخشی برای کار و معاش

بخشی برای معاشرت با کسانی که خیرخواه شما هستند که عیوبتان را تذکر دهند

و بخشی برای استراحت و سرگرمی

 • برخی از مصادیق سرگرمی صحیح

شنا – دور هم‌نشینی با دوستان – مسافرت – مطالعه کتاب- ریسندگی (در روایات این بحث سرگرمی مخصوص بانوان شمرده شده است)

 • و نکته آخر آنکه هر وقت نیاز به سرگرمی پیدا کردید بدانید که صفرا یا سودای جسم و روح شما بالا رفته است و به‌جای اینکه مجبور شوید چند ساعت از عمر خود را در پرداختن به سرگرمی از دست بدهید، خود را با یک خوراکی کوچک آن هم با فرمول درمان به ضد درمان کنید؛ یعنی اگر صفرای شما بالا رفته؛ چون طبع صفرا گرم و خشک است، خوراکی سرد و تر (مثل آب‌میوه خنک) و اگر سودای شما بالا رفته؛ چون طبع سودا سرد و خشک است، خوراکی گرم و تر (مثل حلوا، شکلات داغ و…) میل کنید تا در دام مشغول‌شدن با گوشی همراه نیافتید.

 ضمناً هروقت دیدید ذهنتان خیلی خسته است، مقداری موز رسیده (که دارای لکه‌های سیاه) هست را با شیر گاو (لبنیاتی‌ها یعنی پاکتی و کارخانه‌ای نباشد؛ بلکه خودتان از لبنیاتی تهیه کرده و بجوشانید) بدون اینکه به آن شکر بزنید مخلوط (میکس) کرده و میل نمایید تا 4 ساعت ذهن شما را آماده کار سنگین علمی – فکری می‌کند (نسخۀ علامه ضیایی).

سؤال

سلام‌علیکم ببخشید چطور می‌توانیم در جامعه امربه‌معروف کنیم درصورتی‌که می‌دانیم به حرفمان گوش نمی‌دهند و گاهی اوقات بی‌احترامی می‌کنند درحالی‌که به قول مبارک امام صادق علیه‌السلام هر که نهی‌ازمنکر را با قلب و دست و زبان خود رها کند، مرده‌ای در میان زنده‌هاست. چگونه به این روایت عمل کنیم؟

پاسخ

 وعلیکم السلام

در آموزه‌های دینی نزدیک به شصت شرط نقلی و عقلی برای امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر در چهار موضوع آمده که شامل این موارد است:

 • شرایط امرونهی کننده
 • شرایط امرونهی شونده
 • شرایط معروف و منکر
 • شرایط نحوه دعوت

باتوجه‌به سؤال شما به برخی از آنها که می‌تواند برای پاسخ شما راهگشا باشد را اشاره می‌کنیم:

 • در امربه‌معروف باید احتمال تأثیر باشد، یعنی اگر بدانید یا احتمال قوی بدهید که تذکرتان تأثیر ندارد، از گردن شما ساقط می‌شود
 • کسی را که امربه‌معروف می‌کنید، باید بر ادامه عمل خود اصرار داشته باشد پس اگر نشانه‌ای باشد که آن شخص آن گناه را ترک کرده است، تکلیف از شما ساقط می‌شود
 • امربه‌معروف نباید مفسده‌ای در پی داشته باشد؛ یعنی اگر احتمال ضرر برای خود یا فردی از مسلمانان را بدهید تکلیف از شما ساقط می‌شود و یکی از موارد ضرر بی‌آبرویی و ضرر حیثیتی شماست همچنان که در روایت فرموده‌اند: خدای عزوجل تمام امور مؤمن را به او واگذار کرده است؛ ولی به او اجازه نداده است تا شخصیت خود را ذلیل کند.
 • نهی‌ازمنکر مراتبی دارد که در روایتی هم فرموده‌اند: پایین‌ترین درجه نهی‌ازمنکر آن است که با معصیت‌کاران با چهره درهم‌کشیده، برخورد شود؛ یعنی لزوماً تذکر زبانی یا عملی شرط نیست
 • امیرالمؤمنین‌‌‌ علیه‌السلام فرمودند: آن کسی که می‌خواهد مردم را به راهی دعوت کند، پیش از آن که می‌خواهد به دیگران یاد بدهد باید خود را مخاطب کند و به خودش تعلیم و تلقین نماید.
 • در روایت آمده است: «كُونُوا دُعَاةً لِلنَّاسِ بِغَيْرِ أَلْسِنَتِكُمْ» مردم را به دین حق و صلاح دعوت کنید اما با ابزاری غیر از ابزار زبان (یعنی با ابزار عمل)
 • کسی که می‌خواهد امربه‌معروف کند باید قصد اصلاح و دلسوزی و خیرخواهی داشته باشد، نه قصد مچ‌گیری و آبروریزی و تخریب.
 • اگر شخص گنهکار، جاهل به‌حکم شرعی گناهش هست باید آمر به معرف اول او را به‌حکم مسئله ارشاد کند سپس ببیند اگر باز هم ادامه می‌دهد، آن‌وقت او را انکار و نهی‌کند.
 • اگر کسی که حرامی مرتکب می‌شود و یا واجبی را ترک می‌کند در ارتکاب آن و ترک این عذر شرعی یا عقلی داشته باشد یا احتمال بدهید که عذر دارد، امربه‌معروف و نهی از منکرش جائز هم نیست.
 • مفهوم یکی از احادیث معروف در باب امربه‌معروف که معمولاً مورد استناد فقهای بزرگ بوده این است که اگر در امربه‌معروف، عمل در کار نباشد (یعنی توان عملی در کنترل مفسده‌ای را نداشتید) خوب است زبان هم‌بسته باشد.

سؤال

 سلام

اگر کسی ما را به خانه‌اش دعوت کند و بعد از اینکه ما به خانه‌اش رفتیم کاری کند که ما وادار شویم از خانه‌اش برویم باید با آن چه‌کار کنیم، آیا از نظر روایات این کارشان معقول است آیا ائمه علیهم‌السلام راضی‌اند از این کار؟!

پاسخ

علیکم السلام

 امام صادق علیه‌السلام فرمودند:

کسی که قومی را به مهمانی دعوت کند و در ضیافت (و در حفظ حرمت و پذیرایی از آن مهمان‌ها کوتاهی و یا) بدی کند، او از ستمگران است و بر (آن) قوم باکی نیست که بر آن (میزبان) چه بگویند.

سؤال

سلام‌علیکم بازی تخته‌نرد و پاسور در موبایل جایز است؟

جواب

وعليكم السلام

حرام و حلال الهی در هر حالتی که انجام شود، حکمش ثابت است به‌عنوان‌مثال نگاه به صحنه شهوت‌انگیز حرام است و فرقی نمی‌کند که این صحنه واقعی باشد و یا در فیلم و یا عکس باشد.

سؤال

سلام خسته نباشید خواستم بپرسم یکی از فرزندان که بالغ باشد و در خانه ما موقتاً زندگی می‌کند اگر نماز نخواند و به راهنمایی‌های کسی اهمیت ندهد و چاره‌ای نداشته باشی و نمی‌توانی او را بیرون کنی حکمش چیست؟

پاسخ

وعليكم السلام

پاسخ سؤال شما درگذشته در قسمت شرایط امر‌به‌معروف و نهی‌از‌منکر گفته شده اگر به‌هیچ‌وجه امکان اصلاح ایشان وجود ندارد، بهترین راه برای شما توسل به ساحت اهل‌بیت علیهم‌السلام و استغفار از طرف او می‌باشد؛ ضمن اینکه فراموش نکنید که اثر همنشین بر اخلاق انسان‌ها غیرقابل‌انکار است پس اخلاص، معنویت و عبادات مخصوصاً نماز خود را بیشتر کنید؛ بلکه از شما اثر گیرد همچنان که در روایات شریفه هم داریم که اگر همنشین شما عطرفروش باشد شما بوی عطر می‌گیرید هرچند که عطار نمی‌شوید و اگر کنار آهنگری بنشینید گرمی کورۀ آهنگری به شما اثر می‌گذارد هرچند که آهنگر نمی‌گردید.

سؤال

سلام‌علیکم حاج‌آقا

من در مورد شغلم و کارهایی که در مورد شغلم انجام میدم اولش خوب پیش میره ولي بعضي مواقع در بعضي از قسمت‌هاي کار به مشکل برمی‌خورم و برنامه‌هايي که ریخته بودم، قابل‌انجام نمی شه و متضرر میشم يعني یک‌دفعه يك اتفاقاتي مي‌افته که اصلاً قابل پيش بيني نبوده و این موضوعات منو می‌ترسونه چون یه دفعه این حس بهم دست میده که نکنه فلان کار هم بهم بخوره و هیچ نتیجه اي نگيرم میتونم بگم این اتفاق چند سال متوالی هست که براي من پیش میاد و خيلي من رو در شرایط سخت و بدهي قرار داده میشه لطفا منو راهنمایی کنید ممنونم از شما.

پاسخ

وعليكم السلام

به نظر می‌آید منشأ مشکل شما یا از چشم‌زخم باشد یا از سحر که برای حل آن چند راهکار زیر باتوجه‌به روایات شریفه توصیه می‌گردد.

 • سوره یاسین را بعد از نماز صبح و مغرب بخوانید.
 • خواندن سوره واقعه بعد از نماز عشا اصلاً ترک نشود.
 • هر جمعه بعد از نماز عصر سوره صافات خوانده شود.
 • هروقت وارد منزل شدید سوره توحید را خوانده و با صدای رسا سلام کنید حتی اگر کسی در منزل نباشد
 • هر وقت از منزل خارج شديد ذکر زیر را یکبار بخوانید:

باسم الله، آمنت بالله، توكلت على الله، ماشاء الله، لاحول ولاقوة الا بالله

 • بعد از نماز صبح و عصر هفتاد مرتبه استغفار کنید.
 • صدقه روزانه فراموش نشود.
 • هر روز قلاقل را بخوانید (چهار سوره جزء سی‌ام قرآن که با کلمة «قل» شروع می‌شوند).
 • نماز اول وقت به هیچ وجهی ترک نشود.

سؤال

سلام حاج‌آقا

مزاحم شدم بنده يك دوستی دارم که خیلی صمیمی هستیم؛ ولی من به علت اینکه زیاد اخلاقم با ایشون متفاوت هست دوری می‌کنم ولی به‌شدت انرژی ایشون را چه از دور چه نزديك دریافت می‌کنم بخصوص زمانی که مسئله‌ای باشه این قدر از دور تحت این انرژی هستم مثلاً اگه از نظر خودش از من نارحت باشه به طور خیلی شدید تو ذهن من فعالیت می‌کنه من از موضوع خسته شدم برام مهم نیست ولی دست خودم نیست خیلی درگیری ذهني برام ايجاد ميشه به محض اینکه با ایشون صحبت کنم حالم اروم میشه چه کار کنم که نسبت به ایشون این طور باشم. خیلی انرژیم از بین میره و علت این امر چیست؟

پاسخ

 و عليكم السلام

تنها راهکار حل مشکل شما تقویت قدرت روحی‌تان هست که با عنایت به آموزه‌های دینی توصیه می‌شود:

 • تمام قدرت خود را به کار بگیرید تا وقتی نماز می‌خوانید به‌هیچ‌وجه ذکر شما تبدیل به ورد نشود. (فرق ذکر با ورد آن است که در ذکر انسان به معنای آنچه می‌گوید توجه دارد؛ ولی در ورد توجه به معنی وجود ندارد که به همین دلیل هم هست که از برخی از دعاها و اذکارمان اثر نمی‌بینیم) که یکی از بهترین راهکارهای حل این مشکل آن است که به کلمۀ «الله» در نماز توجه کنید و در سجده‌ها و رکوع‌ها و قنوت حتماً صلوات بفرستید.
 • حتماً بعد از نماز عشا ۷۰ آیه از قرآن را بخوانید که روایت فرمود: این کار انسان را از دایرة غافلین خارج می‌کند
 • دائم با وضو باشید که باعث افزایش قدرت روح انسان است.
 • کمتر حرف بزنید و با ذکر صلوات (توجه کنید ورد نشود) زیاد مأنوس باشید
 • بعد از نماز صبح ۱۰۰ بار لاحول ولاقوة الا بالله بگویید
 • راجع به ایشان با احدی صحبت نکرده و حتی از گفتن اسم ایشان هم بپرهیزید.

سؤال

سلام خسته نباشید

يه دعا برای رزق و روزی می‌خواستم برای کسب و کار 00000

پاسخ

و علیکم السلام

در ابتدا توصیه می‌شود که باتوجه‌به سؤال حضرتعالی حتماً از دو پاسخ قبلی و دستوری که در ابتدای کانال در مورد ذکر «اللَّهُمَّ أَغْنِنِي بِحَلَالِكَ عَنْ حَرَامِكَ» گفته شد استفاده بفرمایید که برای شما بسیار کارگشا خواهد بود انشا الله

اما در کنار موارد فوق، سعی کنید

 • حتماً هر هفته سفره اطعام حتی اگر برای سه یا چهار نفر هم شده، داشته باشید آن‌هم با پذیرایی مختصر ولی قبل از شروع غذا دعای شریف کسا را به نیت حل مشکلتان بخوانید (ولو اینکه مجبور شوید خودتان به‌تنهایی بخوانید و مهمان‌هایتان حاضر به همراهی شما در دعا نباشند) هر چند که اگر همراهی‌تان کنند مشکلات خودشان هم حل می‌شود.
 • در روایت فرموده‌اند هر سی هزار استغفار یک دعای مستجاب پاداش دارد که عمل به این دستور برای شما و برای همه بسیار مفید است (لازم نیست این استغفارها در یک‌زمان انجام شود مهم مجموع آنها هست).
 • از پدر و مادرتان اگر زنده هستند بخواهید که برای شما در این باره دعا کنند و اگر مرحوم شده‌اند هر پنجشنبه عصر بر سر قبور آنها از ایشان طلب دعا كنيد (مخصوصاً قبر مادر)
 • امام صادق علیه‌السلام فرمودند: کسی که روی انگشتر خود جملة زیر را حک کند از فقری که همه چیز او را از  بین ببرد در امان است «ماشاءالله لا قوة الا بالله استغفرالله»

 (ثواب الاعمال و عقاب الاعمال شیخ صدوق ص ۳۸۷)

و از روایات منبر عوامل افزایش رزق و منبر عوامل فقر در حل این مشکل استفاده بفرمایید.

 

سؤال

سلام‌علیکم

طبق روایت امام‌زمان عج خمس را بر شیعیانش حلال کرده است می‌خواستم بدونم که آیا روایت اشتباه است يا روال فعلی ؟

أما الخمس فقدْ أبيحَ لِشيعَتِنا وَ جُعِلوا منة فی…

 

پاسخ

 وعليكم السلام

 هرچند که در برخی مباحث تخصصی به رجال این حدیث نقدهایی وارد شده است؛ ولی برخی هم از رجال آن دفاع نموده و جایگاه آن را تثبیت نموده‌اند؛ اما چون بنده از سطح علمی حضرتعالی خبر ندارم سعی می‌کنم در سطح عمومی توضیحاتی عرض کنم. ممنون می‌شوم از اعضای محترم کانال که سؤالات علمی می‌پرسند اگر سطح علمی خودشان را هم جهت دریافت پاسخ کامل بیان بفرمایند.

اولاً

روایت‌های دیگری هم دال بر این روایت (که معروف‌اند به وجه حلیت خمس) از ناحیۀ معصوم علیه‌السلام وارد شده که بر سه گروه تقسیم می‌شوند

 1. در دوران خلافت‌های اموی و عباسی جنگ‌هایی با اهل کتاب و مشرکان انجام می‌گرفت و غنایمی را به دست آورده و در کشور اسلامی دست‌به‌دست می‌چرخید. خلفا هرگز خمسی از این غنایم را که متعلق به ذوی‌القربی بود نمی‌پرداختند. در چنین شرایطی شیعیان نیز که جزئی از همین جامعه به شمار می‌رفتند و با همان اموالی که در دست مردم بود، معامله می‌کردند و غنایم جنگی که خمس آن پرداخت نشده بود به دست شیعیان می‌رسید. امامان معصوم علیه‌السلام برای رفع مشکل و گره‌گشایی از زندگی شیعیان، خمس غنایم را بر شیعیان بخشودند تا زناشویی آنان با کنیزان و معامله آنان با سایر اموال غنایم پاك و حلال باشد.
 2. بر اثر تبلیغات حاکمان اموی و عباسی پرداخت خمس حذف شد و اکثر مردم خمس پرداخت نمی‌کردند و چنین اموالی بر اثر گردش و تجارت و معاشرت یا با ارث و یا از طرق دیگر به شیعیان منتقل می‌شد درحالی‌که یک‌پنجم آن مربوط به امامان علیهم‌السلام بود. در این صورت شیعیان از ائمه علیهم‌السلام می‌پرسیدند که با این اموال چه کنیم و آيا اخراج خمس آنها واجب است یا نه؟ امام معصوم علیه‌السلام به‌خاطر رفع گرفتاری و اینکه اگر شیعیان متحمل پرداخت خمس دیگران بشوند جز خسارت چیزی برای آنها نمی‌ماند خمس این گونه اموال را بر شیعیان خود بخشوده‌اند. کمااینکه در روایت ابو خدیجه داریم که فردی از حضرت درخواست کرد که حق خود را در میراث یا هدیه یا دیگر اموالی که به دستش می‌رسد حلال کند که مقصود اموالی بود که غیر مخمس به دست او می‌رسد.
 3. درحالی‌که غنایم جنگی مربوط به جهادگران است و خمس آن از آن رسول خدا و بستگان پیامبر صلی‌الله علیه و آله است و سرزمین‌های فتح شده از آن عموم مسلمانان می‌باشد؛ ولی انفال از آن خدا و رسول خدا و بستگان پیامبر صلی الله علیه و آله است که در اختیار مقام امامت قرار می‌گیرد.

امام معصوم علیه‌السلام در دورانی که کلیه انفال (که طبق دستور قرآن، برای‌خدا و رسولش و ذوی القربی و یتیمان و مستمندان و در راه ماندگان از این خاندان است) در اختیار دولت‌های غاصب اموی و عباسی بود، برای رفع گرفتاری از شیعیان هر نوع تصرف و خریدوفروش انفال را تجویز کرده و شیعیان را از آن معاف دانسته‌اند و قسمت مهم انفال، اراضی و سرزمین‌هایی است که بدون جنگ در اختیار دولت اسلامی قرار گرفته و سرزمین‌های موات و کوه‌ها و دره‌ها و جنگل‌ها است که امام علیه‌السلام این قسمت از سهم امامت را برای تسهیل امور زندگی شیعیان معاف دانسته‌اند. همچنان که در روایت ابو سیار داریم که به امام صادق علیه‌السلام عرض کرد: من آنچه که (در قبال مالی که باتوجه‌به تصرفات حکومت در اموال شما دست من رسیده) وظیفه دارم خدمت شما بیاورم؟ حضرت پاسخ دادند: ما آن را به تو بخشیدیم. (وسائل الشيعه، ج 6، ص 382 باب 4 از ابواب انفال، حدیث 12)

ثانياً

ما روايات زیادی داریم که اجازه‌ای مبنی  بر عدم پرداخت خمس به شیعیان داده نشده همچون

 1. سماعه بن مهران می‌گوید: درباره خمس از حضرت موسی‌بن‌جعفر علیه‌السلام پرسیدم و ایشان فرمودند: در تمام سودهانی که به مردم می‌رسد اعم از کم‌وزیاد خمس ثابت است. (وسائل الشيعه، جلد 6، صفحه 350)
 2. امام رضا علیه‌السلام فرمودند: « إِنَّ اَلْخُمُسَ عَوْنُنَا… فَلاَ تَزْوُوهُ عَنَّا وَ لاَ تَحْرِمُوا أَنْفُسَكُمْ دُعَاءَنَا مَا قَدَرْتُمْ عَلَيْهِ» خمس كمك به ماست آن را از ما دور نکنید تا از دعای ما محروم نشوید. (وافی، ج 10، ص 334)
 3. نامۀ دیگری از امام‌زمان علیه‌السلام وجود دارد که حضرت مباح بودن عدم پرداخت خمس را رد می‌کنند و خطاب به سؤال‌کننده مرقوم فرموده‌اند: امّا آنچه پرسیده‌ای که کسی اموالی را که ما در دست او داریم برای خود حلال می‌شمارد پس بدان که او ملعون است و ما دشمنان او هستیم. (وسائل الشيعه، ج 9، ص 540) (برگرفته از تقریرات درس خارج)

سؤال

حاج‌آقا سؤال دیگه ای داشتم گاهی آدم احساس میکنه از زندگی خسته شده و زمان براش دیر و سخت میگذره و راه بجایی نداره برای آرامش خودش و اینکه صبرش زیاد بشه چه‌کار باید کرد لطفاً راهنمایی کنید

پاسخ

 وعليكم السلام

 یکی از بهترین راه‌های صبورشدن، خود را صبور نشان‌دادن است همچنان که امیر عالم فرمودند: «إنْ لَم تَكُن حَليما فَتَحَلَّمْ ؛ فإنَّهُ قَلَّ مَن تَشبَّهَ بقَومٍ إلّا أوْشَكَ أنْ يكونَ مِنهُم» (نهج‌البلاغه صبحى صالح ص 506، حکمت 207) یعنی اگر بردبار نیستی خود را بردبار جلوه ده؛ زیرا کمتر کسی است که خود را شبیه گروهی کند و به‌زودی یکی از آنان نشود.

 راه دیگر که باعث افزایش صبر و تحمل می‌شود روزه است که امام صادق علیه‌السلام فرمودند: «إِذَا نَزَلَتْ بِالرَّجُلِ اَلنَّازِلَةُ أَوِ اَلشِّدَّةُ فَلْيَصُمْ»

یعنی هنگامی که سختی یا بلایی آسمانی بر انسان نازل می‌شود، باید روزه بگیرد.

راه دیگر توکل است همچنان که امیرالمؤمنین‌‌‌ علیه‌السلام فرمودند: «مَن تَوَكَّلَ علَى اللّه ِ ذَلَّت لَهُ الصِّعابُ ، و تَسهَّلَت علَيهِ الأسبابُ» کسی که بر خداوند توکل نماید، دشواری‌ها برای او خوار می‌شود و سبب‌ها برایش آسان می‌گردد و فراموش نفرمایید که در روایت فرموده‌اند: توکل یعنی اینکه از هیچ‌کسی و چیزی جز خدا نترسید؛ پس وقتی من از مبلغ قبض آب و برق منزلم (تا بدهی زندگی‌ام و یک محیط تاریک و مریضی و…) می‌ترسم، هنوز اهل توکل نیستم پس اهل صبر هم نیستم و این را بدانید که کسی که صبور است، حتماً شجاع هم هست.

و این را هم بدانید تنها راه پیروزی شما هم همین است؛ چون امیرالمؤمنین‌‌‌ علیه‌السلام فرمودند: « لَا يَعْدَمُ الصَّبُورُ الظَّفَرَ، وَ إِنْ طَالَ بِهِ الزَّمَانُ‏» یعنی شخص صبور پیروزی را از دست نمی‌دهد و عاقبت به پیروزی می‌رسد؛ اگر چه زمانی طولانی بر او بگذرد؛ ولی اگر صبور باشید مردم دور شمع وجود شما جمع شده و مونس شما می‌شوند همان‌طور که امیرالمؤمنین‌‌‌ علیه‌السلام فرمودند: «بالحِلمِ تَكثُرُ الأنْصارُ» یعنی آدمی که صبور است، یارانش زیاد می‌شوند و چه دستور نورانی است این صبر اگر در برابر کسانی باشد که به‌خاطر جهالتشان موجب آزار شما می‌شوند؛ همچنان که در روایات شریفه فرمودند: «أَوَّلُ عِوَضِ الْحَلِيمِ مِنْ حِلْمِهِ، أَنَّ النَّاسَ أَنْصَارُهُ عَلَى الْجَاهِل» نخستین پاداش بردبار از بردباری‌اش آن است که مردم در برابر نادان پشتیبان او خواهند بود.

و در ضمن توصیه می‌شود که به فایل صوتی منبر افسردگی ها و درمان آن مراجعه نمایید

سؤال

با سلام و آرزوی سلامتی و طول عمر باعزت برای شما. ان‌شاءالله فردا عازم اعتکاف هستم همراه مادر عزیزم و دعاگوی شما راهنمایی فرماید چگونه بامعرفت بیشتر این عمل را انجام دهیم؟

پاسخ

و علیکم السلام

سعي کنيد در اين فرصت نورانی اعتکاف تا می‌توانید از غبار سیاه روح بکاهید که بهترین راه آن استغفار است برای همه استغفار کنید حتی برای کسانی که به شما بد کرده‌اند، حتی برای امواتتان و برای تمام مردها و زن‌های مؤمن که در طول تاریخ به عشق امیرالمؤمنین علیه‌السلام نفس کشیده‌اند. دعا کنید برای فرج امام‌زمان علیه‌السلام و باز هم استغفار کنید برای گناهانی که باعث شد ظهور امام‌زمان علیه‌السلام به تأخیر بیفتد. سعی کنید با دعاهای صحیفه سجادیه در ایام اعتکاف مأنوس باشید که دعا روح را از شلوغی دنیا خلوت می‌کند و روح خلوت همه چیز دارد هم دنیا و هم آخرت، ما چون شلوغیم کم‌نوریم. از دعای ابوحمزه ثمالی غافل نشوید.

سجده‌های طولانی به‌جای آورید؛ چون خداوند در قرآن به پیامبرش فرمود سجده کن و به من نزدیک شو و در سجده‌های خود شکر خدا را بسیار بگویید که امام‌زمان علیه‌السلام فرمودند: «سجده شکر واجب‌ترین مستحب است»

 از ذکر صلوات به همراه و عجل فرجهم غافل نشوید.

 از خداوند آرامش روحی و شرح صدر طلب کنید و زیاد بگویید: «رَبِّ اشْرَحْ لِي صَدْرِي» من روسیاه را هم دعا کنید که به تقوا و ایمان بیشتر دست یابیم متشکرم.

سؤال

سلام عليكم حاج‌آقا من در مورد شغلم و کارهايی که در مورد شغلم انجام میدم اولش خوب پیش میره ولي بعضی مواقع در بعضی از قسمت‌های کار به مشکل برمی‌خورم و برنامه‌هایی که ریخته بودم، قابل‌انجام نمیشه و متضرر میشم يعني یک‌دفعه يك اتفاقاتي می‌افته که اصلاً قابل‌پیش‌بینی نبوده

و این موضوعات منو میترسونه چون یه دفعه این حس بهم دست میده که نکنه فلان کار هم بهم بخوره و هیچ نتیجه‌ای نگیرم میشه لطفاً منو راهنمایی کنید. میتونم بگم این اتفاق چند سال متوالی هست که براي من پیش میاد و خيلي من رو در شرایط سخت و بدهي قرار داده

پاسخ

و علیکم السلام

به نظر می‌آید منشأ مشکل شما یا از چشم‌زخم باشد یا از سحر که برای حل آن چند راهکار زیر باتوجه‌به روایات شریفه توصیه می‌گردد:

 • سوره یاسین را بعد از نماز صبح و مغرب بخوانید.
 • خواندن سورهٔ واقعه بعد از نماز عشا اصلاً ترک نشود.
 • هر جمعه بعد از نماز عصر سوره صافات خوانده شود.
 • هروقت وارد منزل شدید سوره توحید را خوانده و با صدای رسا سلام کنید حتی اگر کسی در منزل نباشد.
 • هر وقت از منزل خارج شديد ذکر زیر را یکبار بخوانید:

 «باسم الله، آمنت بالله، توکلت على الله، ماشاء الله، لاحول ولاقوة الا بالله»

 • بعد از نماز صبح و عصر هفتاد مرتبه استغفار کنید.
 • صدقه روزانه فراموش نشود.
 • هر روز قلاقل را بخوانید (چهار سوره جزء سی‌ام قرآن که با کلمهٔ «قل» شروع می‌شوند).
 • نماز اول وقت به هیچ وجهی ترک نشود.

سؤال

سلام حاج‌آقا

مزاحم شدم بنده يک دوستی دارم که خیلی صمیمی هستیم؛ ولی من به علت اینکه زیاد اخلاقم با ایشون متفاوت هست دوری می‌کنم؛ ولی به‌شدت انرژی ایشون را چه از دور چه نزديك دریافت می‌کنم بخصوص زمانی که مسئله‌ای باشه این قدر از دور تحت این انرژی هستم مثلا اگه از نظر خودش از من نارحت باشه به طور خیلی شدید تو ذهن من فعالیت می‌کنه من از موضوع خسته شدم برام مهم نیست ولی دست خودم نیست خیلی درگیری میره وعلت این امر چیست ذهني برام ایجاد میشه به محض اینکه با ایشون صحبت کنم حالم آروم میشه چه‌کار کنم که نسبت به ایشون این طور نباشم. خیلی انرژیم از بین میره و علت این امر چیست؟

پاسخ

 و علیکم السلام

تنها راهکار حل مشکل شما تقویت قدرت روحی‌تان هست که با عنایت به آموزه‌های دینی، توصیه می‌شود:

 • تمام قدرت خود را به کار بگیرید تا وقتی نماز می‌خوانید به‌هیچ‌وجه ذکر شما تبدیل به ورد نشود (فرق ذکر با ورد آن است که در ذکر انسان به معنای آنچه می‌گوید توجه دارد؛ ولی در ورد توجه به معنی وجود ندارد که به همین دلیل هم هست که از برخی از دعاها و اذکارمان اثر نمی‌بینیم) که یکی از بهترین راهکارهای حل این مشکل آن است که به کلمهٔ «الله» در نماز توجه کنید و در سجده‌ها و رکوع‌ها و قنوت حتماً صلوات بفرستید.
 • حتماً بعد از نماز عشا ۷۰ آیه از قرآن را بخوانید که روایت فرمود این کار انسان را از دایرهٔ غافلین خارج می‌کند
 • دائم با وضو باشید که باعث افزایش قدرت روح انسان است.
 • کمتر حرف بزنید و با ذکر صلوات (توجه کنید ورد نشود) زیاد مأنوس باشید.
 • بعد از نماز صبح ۱۰۰ بار «لاحول ولاقوة الا بالله» بگویید.
 • راجع به ایشان با احدی صحبت نکرده و حتی از گفتن اسم ایشان هم بپرهیزید.

سؤال

. سلام خسته نباشید به دعا برای رزق‌وروزی می‌خواستم و برای کسب‌وکار

پاسخ

و علیکم السلام

در ابتدا با توجه به سؤال حضرتعالی توصیه می‌شود حتماً از دو پاسخ قبلی و دستوری که در پاسخ های قلبی در مورد ذکر «اللهم اغننی بحلالک عن» گفته شد استفاده بفرمایید که برای شما بسیار کارگشا خواهد بود انشا الله.

اما در کنار موارد فوق، سعی کنید:

 • حتماً هر هفته سفرهٔ اطعام حتی اگر برای سه یا چهار نفر هم شده داشته باشید آن هم با پذیرایی مختصر ولی قبل از شروع غذا دعای شریف کسا را به نیت حل مشکلتان بخوانید (ولو اینکه مجبور شوید خودتان به‌تنهایی بخوانید و مهمان‌هایتان حاضر به همراهی شما در دعا نباشند هرچند که اگر همراهی‌تان کنند مشکلات خودشان هم حل می‌شود).
 • در روایت فرموده‌اند هر سی هزار استغفار یک دعای مستجاب پاداش دارد که عمل به این دستور برای شما و برای همه بسیار مفید است لازم نیست این استغفارها در یک‌زمان انجام شود مهم مجموع آنها هست. طلب دعا کنید (مخصوصاً قبر مادر)
 • از پدر و مادرتان اگر زنده هستند بخواهید که برای شما در این باره دعا کنند و اگر مرحوم شده‌اند هر پنجشنبه عصر بر سر قبورشان از ایشان طلب دعا کنید(مخصوصاً قبر مادر).
 • امام صادق علیه‌السلام فرمودند: کسی که روی انگشتر خود جملهٔ زیر را چک کند از فقری که همه چیز او را از از بین ببرد در امان است. ماشاء الله لا قوة الا بالله استغفر الله (ثواب الاعمال و عقاب الاعمال شیخ صدوق ص ۳۸۷)
 • از روایات منبر عوامل افزایش رزق و منبر عوامل فقر در حل این مشکل استفاده بفرمایید.

 

 

سؤال

با عرض سلام و خدا قوت خدمت شما

چند وقتی هست که کار ما خیلی به هم گره میخوره و با اینکه سعی در این داریم که روزی حلال داشته باشیم کارمون بهم می‌پیچه امروز دعایی پیدا کردم در محل کارم خواستم از شما بزرگوار بپرسم که دعای چیه برای چیه و چگونه باطل میشه

پاسخ

سلام علیکم

این کاغذ را به همین صورت داخل آب روان بیندازید و هر روز (تا چهل روز قبل) از طلوع و غروب آفتاب سوره یاسین را خوانده و در طول روز بعد از هر نماز واجب آیة الکرسی را بخوانید.

سؤال

 سلام با عرض خسته نباشید

بنده چند سالی هست که گرفتاری دارم و هر کاری می‌کنم گرفتاریام باز نمی‌شند خیلی هم دعا، توسل و… کردم ولی نتیجه نداده و الان هم هر کاری می‌کنم کارهام درست نمیشن

پاسخ

و عليكم السلام

معمولاً این نوع گرفتاری و بسته‌شدن امور حاصل سه چیز است.

 • حاصل شیطنت دیگران که انسان را از سر حسادت یا دشمنی دچار سحر وچشم‌زخم می‌کنند که راه‌حل آنها را در سؤالات قبلی پاسخ داده‌ایم
 • حاصل عقوبت گناهان انسان است که در رأس آنها نارضایتی پدر و مادر می‌باشد و دوای آن، جبران حق‌الناس یا دل شکسته (اگر عاملش حق الناس باشد مثل نارضایتی پدر و مادر) و استغفار فراوان و قرائت سوره قدر می‌باشد.
 • حاصل آزمایش الهی برای تعالی و بالابردن مقام روح انسان است که راهی جز تحمل ندارد در این صورت این درد خودش نوعی مقام است.

سؤال

سلام خسته نباشید کسب و کارم خیلی بهم ریخته یه نفر برام رو کتاب باز کرد گفتن طلسمم کردن چیکار باید بکنم. دعایم از اون شخص به دستم نرسیده

پاسخ

 وعليكم السلام

 در دستورات اصیل دین که مأخوذ از کلام قرآن و روایات است و یا در نظرات علمای بزرگ شیعه، واژه‌ای به نام رو کتاب (یا سرکتاب) نداریم، آنچه من تا کنون دیده‌ام قسمتی از علم رمل است که به این نام خوانده شده هر چند که برای آن هم هیچ سند محکمی ارائه نشده است، لیکن کسانی که ادعا دارند با این مطالبشان متوجه طلسم‌شدن افراد می‌شوند بهتر است نسخه‌های حل آن را هم ارائه دهند والّا اکثراً می‌فهمند تغییر حالات انسان سالم نشانه آن است که آن شخص مریض شده؛ اما مهم راه درمان است وگرنه تشخیص محض خیلی کار سختی نیست. علی‌ای‌حال نسخه‌های ضد سحر که در پاسخ‌های قبلی آمده را مداومت فرمایید ان‌شاءالله مشکل شما رفع می‌شود.

در پایان ذکر این نکته برای حضرتعالی و تمام کسانی که به مشکل شما دچار شده را لازم می‌دانم و از شما می‌خواهم به همه محبين اهل‌بیت علیهم‌السلام برسانید که گاهی رجوع به یک رمال و… آن‌چنان فضای مشکل شما را پیچیده‌تر و تاریک‌تر می‌کند که درمان آن مشکل را مدت‌ها به عقب می‌اندازد و این مطلب را بنده از یکی از شاگردان مرحوم میرزاعلی آقای قاضی (ره) شنیدم که شخصی که امورات زندگی‌اش بسته شده بود به ایشان مراجعه کرد و آن عالم به او فرمود قبل از اینکه پیش من بیایی مشکلت را برای شخص دیگری هم بیان کرده‌ای؟ آن مراجعه‌کننده گفت: «بله پیش یک رمال و… معروف رفته‌ام» و بنده از آن عالم شنیدم که گفت: «شما با این کارتان درمان را برای اینکه ما بتوانیم کمکتان کنیم سخت و محیط را تاریک کرده‌ای»

سؤال

سلام عليكم

ببخشید حاج‌آقا رقعیه خوانی چیه و چطور خونده میشه؟

سلام علیکم و خدا قوت بابت کانال خوبتون ؛ سوالی داشتم در مورد رقیه خوانی اینکه شامل چی هست و آیا فن خاصی می‌خواد توضیحاتی مرحمت کنید و اگر لطف بفرمایید چند تا نمونه‌اش را از جمله رقیه حضرت جبرئیل را بزارید در کلاس یکی از اساتید طب اسلامی به‌صورت مختصر در مورد این موضوع که بابت درمان چشم‌زخم و اینکه بهترین درمان هست و تأکید داشتند که دنبالش برویم البته در بعضی سایت‌ها هم جستجو شد اما جواب ها در بعضی موارد متناقض بود و منبع درست و مشخصی نداشتند و دنبال منابع معتبر هستم متشکرم بابت پاسخگویی، یا علی

پاسخ

وعليكم السلام

اصل این کلمه «رُقیه» است و منظور از آن دعاهایی است که خوانده و یا نوشته می‌شود جهت دفع چشم‌زخم، سحر و امثال آن در روایات شریف و دستورات اهل‌بیت از آن به نام تعویذ هم نام‌برده می‌شود و اگر کسی که آن را انجام می‌دهد صاحب اجازه روایت از علمای شیعه و عالم به منابع اصیل تعویذات و نوع کاربرد آن و اهل تقوای باطنی باشد قطعاً اثرات بدون انکاری دارد. ضمناً دستورات آن برای حل مشکلات مختلف فرق می‌کند و یک روش ثابت ندارد که بتوان به‌عنوان یک دستور کلی و جامع برای کسی بیان کرد؛ بلکه تخصص خودش را نیاز دارد، البته در برخی روایات شرایطی برای آن وارد شده از جمله اینکه امام صادق علیه‌السلام می‌فرمایند: رقیه خواندن اشکال ندارد برای چشم‌زخم و… به‌شرط آنکه مرد معنی آنچه می‌گوید را بداند و چیزی که نمی‌داند وارد رقیه و عوذه نکند (طب الائمه ابن سابور ص48).

(قرب الاسناد ص110) در مورد رقیه حضرت جبرائیل، رقیه ای به این نام نیافتم؛ اما چندین رقیه بود که با خواص متعدد با وساطت جناب جبرئیل برای پیامبر گفته شده بود اگر در سند معتبری دیده‌اید و یا دنبال آثار خاصی از آن هستید، تعیین، بفرمایید، در صورت امکان در کانال تقدیم می‌شود. کتب معتبر زیادی در این موضوع موجود است از آن جمله:

بحارالانوار جلدهای 95-63

و اصول کافی (جلد 2)

وسائل‌الشیعه  ج 3 باب 11 و 10 و 95

مصابيح الجنان علامه سید عباس کاشانی(ره)

فاكهة الذاكرين مرحوم بیرجندی

و…

سؤال

سلام‌علیکم آیا نگاه‌کردن به نامحرم اگر چه به لذت یا شهوت نباشد شرعاً ایراد دارد ؟

پاسخ

وعليكم السلام

کلیاتی از اقسام نگاه‌های حرام

نگاه به چهرهٔ زن نامحرم آرایش‌کرده به‌قصد ریبه

نگاه به زیورآلات همراه زن نامحرم

نگاه به تصویر بی‌حجاب زن آشنا

نگاه به بدن زن نامحرم (بجز صورت و مچ دست‌ها تا انگشتان دست)

نگاه هوس‌آلود (به هر جای بدن مرد یا زن، محرم یا نامحرم، تصویر و غیر تصویر)

نگاه به هر فیلم یا عکس تحریک کننده ی شهوت

نگاه زن به بدن مرد نامحرم به‌غیراز جاهایی که متشرعین گاهی اوقات نمی‌پوشانند مثل پا تا ساق و یا دست‌ها تا آرنج (البته این مسأله بین مراجع مورد اختلاف‌نظر است)

کلیاتی از اقسام نگاههای حلال

نگاه (بدون هوس) به عکس بی حجاب زن ناشناس

 نگاه بدون ریبهی همجنس به همجنس (به جز عورت)

نگاه به زن به منظور ازدواج (با شرایط خاص از جمله شرایط آن این است که بحث ازدواج با او شرعا قطعی شده و فقط منوط به پسندیدن زیبایی های ظاهری زن است)

نگاه (بدون ریبه) به زن بی‌حجابی که اگر تذکر هم داده شود، رعایت نمی‌کند

 نگاه به سروگردن زن کهن‌سالی که در اثر کهولت هیچ رغبتی برای ازدواج با او نیست

نگاه زن و شوهر به همدیگر

نکته 1: وقتی بحث نگاه هوس‌آلود در بین باشد (یا همان ریبه) دیگر مهم نیست لباس در آن موضع باشد یا نباشد یعنی پوست بدن معلوم باشد یا نباشد، تصویر باشد یا نباشد، کلاً حرام است

نکته 2: نگاه اول به نامحرم موجب گناه نیست؛ بلکه استمرار نگاه گناه حساب می‌شود

نکته 3: پاسخ بالا صرفاً بیان کلیاتی در مورد پاسخ حضرت‌عالی است که برای جزئیات آن باید به رسالهٔ عمليه مراجع تقلید مراجعه شود.

سؤال

سلام خسته نباشید

میخواستم بدونم سفیانی کیست و مشخصاتش چیه؟ و همچنین دجال چه کسی هست و مشخصاتش چیه؟ و اینکه آیا هر دوی این افراد که در آخرالزمان ظهور می‌کنند یک نفر هستند یا جدا از هم. ممنون از پاسختون.

پاسخ

وعليكم السلام

برخی از مشخصات دجال در روایات:

چشم او در پیشانی‌اش است

ما بین دو چشم او نوشته است کافر

دریاها را می‌نوردد و خورشید با او سیر می‌کند

 در مقابلش کوهی از دود و در پشت سرش کوه سفیدی است

 در زیر پایش الاغی است

به جز مکه و مدینه همه‌جا را فتح می‌کند

فریاد او این است که به سوی من بیایید ای دوستان من

و…

در آخر به دست امام زمان علیه‌السلام (در قولی به دست حضرت عیسی علیه‌السلام) کشته می‌شود (… منتخب الاثر باب 3؛ بحارالانوار ج 14 باب 24 و ج 52، ارشاد شیخ مفید و)

اما حقیقت دجال چیست؟

در این مورد هم احتمالات مختلفی گفته شده

 • موجود شروری است که فتنه‌های عظیم به پا می‌کند
 • همان شیطان است
 • همان سفیانی است
 • هیچ‌کدام از موارد بالا نیست؛ بلکه یک مفهوم است که برخی از آن به تکنیک رسانه‌های جهانی (ماهواره‌ها و تلویزیون‌ها) تعبیر می‌کنند.

و برخی از مشخصات سفیانی:

از اولاد عُتبة بن أبي سفيان است (و افراد دیگر هم گفته شده)

 به‌قصد جنگ با حضرت مهدی علیه‌السلام در ماه رجب قیام می‌کند

در صورتش اثر آبله است

 از خود ادای زهد در می‌آورد و خیلی‌ها به همین دلیل فریبش را می‌خورند

سفیانی، لشکری به‌سوی عراق و لشکری به‌سوی حجاز می‌فرستد

 سفیانی قاتل سنگدل شیعیان و هر کسی که نام‌های شیعی داشته باشد هست

 لشکر عراقش به‌طرف کوفه و نجف حرکت می‌کند که هم‌زمان سپاه یمانی و خراسانی بر او حمله کرده و او را از بین می‌برند و لشکر عربستانش در سرزمین بیداء (بین مکه و مدینه) در زمین فرومی‌رود.

و…

منابع جهت مطالعه بیشتر:

بحار الانوار (ج 52 و …)؛ منتخب الاثر؛ غیبت نعمانی؛ نوائب الدهور؛ الملاحم و الفتن؛ كمال الدين؛ الزام الناصب و…

سؤال

سلام عليكم.

می‌خواستم ببینم تو روزهای قمر در عقرب سال حجامت کردن اشکال داره یا خیر؟؟

ممنون از راهنمایی شما

پاسخ

وعليكم السلام

این اعیاد معظم و این ایام مبارک بر شما هم مبارک باشد ان شاء الله

حجامت اگر لازم شده باشد )که روایت فرمودند وقتی که حشرات بدن را بگزند یا خارش و یا حرارت بدن بالا باشد باید حجامت شود( هر وقت که انجام شود بلامانع است؛

اما اگر برای زمان حجامت مانعی در روایات شریفه همچون زمان وزیدن بادهای تند، رعدوبرق، زلزله و… وجود داشت، و درعین‌حال بدن انسان نیاز به حجامت دارد حتماً آیت‌الکرسی بخوانید و حجامت کنید.

قمردرعقرب هم تابع همین حکم است (اگر چه من در روایات دستوری بر منع حجامت در قمر در عقرب ندیدم)

سؤال

سلام علیکم حاج‌آقا

وقت بخیر

یه ذکر میخاستم برای گشایش در کار و وسعت رزق و روزی و ادا شدن قرض

البته اگه جسارت نباشه «ذكر اللهم اغنني بحلالك عن حرامک» و آیه «و من يتق الله» رو میدونم کارگشاست فقط تعدادش و موقعش که بعد چه نمازی باشه رو دقیق نمیدونم

ممنون میشم از راهنماییتون 000

پاسخ

و علیکم السلام

همین ذکری که فرمودید بسیار در ادای قرض مؤثر است ولی آن را کامل بگوئید یعنی

«اللَّهُمَ‏ أَغْنِنِی‏ بِحَلَالِکَ‏ عَنْ‏ حَرَامِکَ‏ وَ بِفَضْلِکَ عَمَّنْ سِوَاکَ»

این ذکر باید بعد از نماز صبح 110 بار گفته شود (با توجه به معنی) و در شروع و خاتمه‌اش، یکبار صلوات فرستاده شود. (یک صلوات +110 مرتبه ذکر+ یک صلوات)

آیه‌ای هم که فرمودید سه بار بعد از نماز صبح برای رزق مفید است؛ اما سعی بفرمایید هر دو دستور را اگر می‌توانید بعد از هر نماز واجب انجام بدهید از استغفار غافل نشوید که کثرت آن تسهیل رزق می‌آورد.

از روزه ماه شعبان غافل نشوید که رفع پریشانی و فقر می‌کند. نمازها را اول وقت بخوانید که به طرز عجیب امور زندگی اعم از مالی و غیر آن را سامان در پاسخ سؤالاتی مشابه سؤال حضرت‌عالی در ابتدای کانال دستوراتی مستند از روایات شریفه آورده‌ام، از آنها هم استفاده كنيد، ان‌شاءالله رفع گرفتاری می‌شود

سؤال

سلام عليك ببخشید بنده چند روز دیگر به مجلس عروسی دعوتم با توجه به اینکه کسانی آنجا هستن که من همیشه مورد چشم زخمشون قرار میگیرم و آیا میتوانم برم یا نه یا راهی هست که بروم و مریض نشوم چون عروسی اقوام هست خیلی متشکرم 000

پاسخ

و علیکم السلام

هیچ‌چیز را با سلامتی روح خودتان معاوضه نکنید، رفتن، به عروسی ای که یقین دارید در آن به شما ضرر می‌رسد یقیناً گناه است (از باب اضرار به نفس)

 1. ضمن اینکه درباره رفتن به عروسی در روایات، فرموده‌اند: دیرتر از همه بروید و زودتر از دیگران برگردید، در حال حاضر هم که عموماً (به‌خاطر گناه‌هایی که در این مراسم‌ها از قبیل موسیقی، اختلاط محرم و نامحرم و…) عروسی‌ها از آن مصادیق الهی که فرمودند در آن ملائک حضور می‌یابند و غذای آن موجب شگون و برکت است خارج شده؛ لذا اگر نمی‌توانید به هیچ دلیل نروید سعی کنید مدت بودنتان آن جا کم باشد.
 2. با توجه به این نگاه‌هایی که به شما هست سعی کنید پوششی بسیار عادی و بسته داشته باشید تا مورد توجه دیگران قرار نگیرید و بساط حرف و حسادت‌ها راه نیافتد
 3. حتماً در این مراسم قرآن همراهتان باشد (در جیب لباس و مانند آن منظور است نه در کیف همراهتان)
 4. قبل از ورود به آن جلسه به شش جهت خودتان سوره توحید را بخوانید (بالا، پائین، چپ، راست، عقب، جلو)
 5. صدقهٔ قبل و بعد از ورود به جلسه عروسی فراموش نشود.

سؤال

با عرض سلام و ادب خدمت شما میخواستم بپرسم آیا در تاریخ ثبت شده است که فرعون هم به خدا ایمان داشته به این دلیل این سؤال را میپرسم چون شنیده‌ام که بالای سر در قصر فرعون بسم‌الله الرحمن الرحيم نوشته شده بود

پاسخ

و علیکم السلام

مرحوم میرزای قمی (مدفون در شیخان قم) رسالهٔ جامعی در ردّ ایمان فرعون دارند که می‌توانید متن آن را در اینترنت پیدا کنید لیکن به طور مختصر می‌توانید به آیات زیر جهت این موضوع مراجعه. بفرمایید

 1. يونس 92 و 91 (فرعون در لحظه غرق شدن ایمان را به زبان جاری کرد ولی خداوند متعال نپذیرفت و او را از مفسدین می‌شمارد)
 2. هود 97 (اوامر فرعون، عامل رشد اطرافیانش نبود)
 3. هود 98 و قصص 41 فرعون (در روز قیامت، پیشاپیش قوم خود به طرف آتش حرکت می‌کند)
 4. هود 99 و قصص 42 (فرعون و پیروانش در این دنیا و آخرت از لعنت شده ها هستند)
 5. قصص 39 (فرعون و لشگرش در زمین از مستکبرین بودند)
 6. نازعات 25 و 24 (فرعون ادعای خدایی داشت و به همین دلیل گرفتار عذاب دنیا و آخرت شد)

سوال

سلام عليكم بعضاً گفته می‌شود دو ملک شب اول قبر اگر ببینند میت از محبین اهل‌بیت باشد حساب‌کتابش را آسان میگرند آیا این روایت است یا حرف دل

پاسخ

و علیکم السلام

 اشرف مخلوقات فرمودند:

 علاقه و محبت من و اهل‌بیتم در هفت جای حساس و خطرناک، آرامش‌بخش و نجات‌دهنده است از آن جمله است موقع مرگ و آن هنگام که ملک‌الموت جهت قبض روح حاضر شود، دیگر در قبر هنگامی که نکیر و منکر جهت بازجویی و سؤال حاضر می‌گردند.

(بحار، ج 7، ص 248)

اشرف مخلوقات فرمودند:

مَنْ أَرَادَ أَنْ يَدْجُوَ مِنْ عَذَابِ القَبْرِ فَلْيُحِبَّ أَهْلَ بَيْتِي

هر کسی که می‌خواهد از عذاب قبر نجات پیدا کند باید اهل‌بیت مرا دوست داشته باشد

بحار، ج 27، ص 116

حضرت باقر علیه‌السلام فرمودند:

چون مؤمن می‌میرد با او شش صورت داخل در قبرش می‌شود که یکی از آنها خوش‌رو و خوش‌بو تر و پاکیزه‌تر از باقی صورت‌ها است. پس یکی در جانب راست می‌ایستد و یکی در جانب چپ و یکی در پیش رو و یکی در پشت سر و یکی در پایین پا و آنکه خوش‌صورت‌تر است در بالای سر، پس سؤال یا عذاب از هر جهت که می‌آید آنکه در آن جهت ایستاده است مانع می‌شود. پس آنکه از همه خوش‌صورت‌تر است به سایر صورت‌ها می‌گوید: شما کیستید خدا شما را از جانب من جزای خیر دهد.

صاحب جانب راست گوید: من نمازم. صاحب جانب چپ گوید: من زکاتم. آنکه در پیش روی است گوید: من روزه ام. آنکه در عقب سر است گوید: من حج و عمره‌ام  و آنکه در پایین پا است گوید: من بر و احسان به برادران مؤمنم. پس آنها به او گویند: تو کیستی که از همۀ ما بهتر و خوشبوتری گوید: من ولایت آل محمد صلوات الله علیهم اجمعین هستم.

بحار الانوار ، ج ۶ ، ص ۲۳۴ ؛ المحاسن

سؤال

سلام عرض می‌کنم حاج‌آقا پسر خواهر من تقاضای ازدواج از خانواده‌اش دارد اما به دلیل مشکلاتی که در خانواده دارند مانند اینکه پدر معتاد و نماز نمیخواند و مشکلات اخلاقی دارد و دیگر اینکه خود پسر هم نماز نمی‌خواند و مشکلاتی که تابه‌حال به وجود آورده و خواهر من نگران از اینکه او به رشد عقلی از هر نظر نرسیده نمی‌داند چه‌کار کند. البته گفتن مسائلی که به وجود آورده در حیطهٔ وقت شما نیست و ممکن است اگر این مسائل به خانوادهٔ هر دختری گفته شود یا پس بکشد اما پسر و پدر اسرار به این موضوع دارند و از خواهر من انتظار دارند به خانوادهٔ دختر گفته نشود از شما تقاضای راهنمایی دارد. متشکرم

جواب

و علیکم السلام

ازدواج یکی از معدود مسائلی است که طبق دستور شرع مقدس باید عیوب عروس یا داماد اگر بعدا برای زندگی طرفین دردسر ساز می‌شود به طریقی نیکو (که مفسده نداشته باشد) به خانواده‌های طرفین گفته شود و حتی این گفتن از مصادیق غیبت هم حساب نمی‌شود

 شما به ایشان بفرمایید اگر توان اصلاح فرزند و شوهرش را در خودشان نمی‌بیند:

اولاً: وظیفهٔ ایشان فقط تذکر است نه اینکه احترام خودش را از بین ببرد و زندگی‌اش را به‌سختی ) بیاندازد  (لا يكلف الله نفسا إلا وسعها)

ثانیاً: اگر راهی ندارد لااقل سعی کند طوری بحث را مدیریت کند که این وصلت با خانواده‌ای انجام پذیرد که از نظر اعتقادی دینی هم کفو پسرشان باشند.

 ثالثاً: توسل کنند به ساحت امام‌زمان علیه‌السلام جهت حل این مشکل و از ایشان مدد بگیرند در تاریخ شبیه مشکل ایشان برای مؤمنین زیاد پیش‌آمده است که با توسل حل شده است

رابعاً: جهت حل این مشکل ذكر: و أفوِّضُ أَمْرِي إلي الله إنَّ اللهَ بَصِيرٌ بالعباد را زیاد بگویند.

سؤال

سلام علیکم شرکتی است که برای فروش کالاهایش از واسطه‌های زیادی استفاده می‌کند و می‌گوید هرکس تعداد بیشتری مشتری زیر مجموعه خود بگیرد و تبلیغ برای شرکت برای فروش کالاها داشته باشد به‌ازای هر عضو و فروش کالای بیشتر درصدی سود از فروش‌رفتن کالا به فردی که فقط معرف بوده تعلق میگیرد آیا چنین معامله‌ای حلال است تبیین بفرماييد لطفاً اجركم عندا

پاسخ

و علیکم السلام

در پاسخ این سؤال نظرات مراجع عظام در این باره مختلف است که استفتاء انجام شده از بعضی از آقایان به شرح زیر می‌باشد:

مقام معظم رهبری: باید این گونه معاملات طبق قوانین صورت پذیرد و الا جایز نیست. حضرات آیات سیستانی و وحید خراسانی: بنا بر احتیاط واجب جایز نیست.

نتیجه ی پاسخ

باید عامل این معاملات از مرجع تقلید خودش استفتاء نماید

سؤال

سلام و خداقوت ببخشید. شوهر من خیلی به نماز اول وقت اهمیت نمیده و مخصوصا صبحها اجازه نمیده من زود باشم نماز مو بخونم خیلیم باهاش صحبت کردم ولی فایده نداره فعلا اجازه داده که ساعتو بذاریم روپنج ونيم ، واقعا نمیدونم چیکار کنم خواهش می کنم راهنماییم کنید

پاسخ

وعليكم السلام

 1. نماز اول وقت با همهٔ آن تأثیرات عظیمی که در زندگی دارد امری مستحب است؛ ولی اطاعت شما از شوهرتان واجب است آنچه (در شرع) آمده این است که شوهر شما فقط حق ندارد شما را از واجبات دین مانع شود یا حق ندارد به انجام محرمات دستور دهد.
 2. شما اگر به‌خاطر رضای الهی (که دستور به اطاعت از شوهر با شرایطی که گفته شد هست) این مستحب است (نماز اول وقت) را ترک کنید خداوند علیم که از نیت شما خبر دارد خیرات نماز اول وقت را برای شما منظور می‌فرماید ضمناً سعی کنید صحبت در این باره را با ایشان آنقدر ادامه ندهید که موجب تنش در زندگی‌تان بشود چون بالاخره این صحبت‌ها نوعی تذکر دینی است و روایت می‌فرماید اگر تذکر زیاد شود آتش لجاجت را می‌افروزد.
 3. خداوند متعال در قرآن به هرکس که درد او انجام دستورات الهی است، وعدهٔ پاداش و نصرت الهی داده است و ان‌شاءالله شما و شوهرتان شامل آن وعده الهی می‌گردید چون اثر همنشین برروی انسان‌ها غیر قابل انکار است

سؤال

با عرض سلام و خسته نباشید

در مورد ذكر تسبیحات حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها بعد از نمازهای یومیه ترتیب خاصی داره گفتنش یا نه؟ با سپاس فراوان از شما

و علیکم السلام

ترتیب آن در اکثر روایات بعد از نمازهای واجب همان

بار الله‌اکبر 34، بار الحمدلله 33 بار، سبحان‌الله 33 بار است مگر آن روایتی که فرمودند: قبل از خواب جهت حفظ خوانده شود که در آن روایت شریف جای الحمد لله و سبحان الله تغییر می‌کند.

ضمناً جهت اثر کافی در روایت فرموده‌اند بعد از سلام نماز بلافاصله ذكر تسبیحات حضرت بدون اینکه حرفی زده شود گفته شده و بعد از آن یک استغفار و یک لااله‌الاالله بگوييد البته دعای خاصی با اثرات فراوانی بعد از تسبیحات حضرت نیز وارد شده است که حتی اگر یکبار در سال هم خوانده شود پر سود است.

 موضوع سخنرانی: فضائل (kimia1001@ است که جهت دریافت آن دعا و خواصش به کانال کیمیا . تسبیحات حضرت زهرا سلام الله عليها) مراجعه فرمایید

 

سؤال

سلام علیکم کمک کردن مالی به کسانی که در خیابان‌ها مطربی و آواز می‌خوانند جایز است؟

پاسخ

وعليكم السلام کمک کردن به چنین کسی با توجه به اینکه غالبا کمک به اشاعه ی موسیقی و تشویق فعل حرام نیست بلکه همه می‌دانند اینها برای دریافت کمک و نیاز مالی ای که دارند، چنین کاری را انجام می‌دهند. بلامانع است

سؤال

سلام عليكم

خواستم بپرسم سوره القارعه برای زرق و روزی تأثیر دارد یا نه با تشکر

ببخشید دوباره مزاحم وقتتان شدم دعا يا سوره برای فروش ملک هستش با تشکر از لطف شما:

پاسخ

وعليكم السلام. بله در روایتی از پیامبر مکرم اسلام داریم که اگر کسی این سوره را در کاغذی بنویسد و آن را به خود بیاویزد (همچون کیف‌های دعا که در بازار موجود است) خداوند متعال رزقش را گسترش داده و امورش را سهل کند و همچنین است اگر کسی بر آن مداومت کند مثلاً در یک رکعت از هر نماز به‌جای سوره توحید بخواند (تفسير البرهان ج 8 ص 368)

درباره فروش ملک نسخه‌هایی هست لیکن سند روایی قوی برای آنها نیافتم اگر یافتم عرض می‌کنم.

سؤال

سلام علیکم وقتتون بخير

یه سؤال داشتم من یک خانم ۳۶ ساله هستم یک ازدواج ناموفق داشتم و بدلیل اعتیاد زیاد شوهرم، شش سال پیش جدا شدم سؤال من این است، مدت زیادی است که دعا می‌کنم و از خدا میخواهم ازدواج کنم، نمیدانم چرا نمیشود با وجود اینکه موقعیت اجتماعی، زیبایی و خانواده سالم و درستکار و مؤمنی دارم، بعضی‌ها می‌گویند حتماً به صلاح تو نیست ازدواج کنی شاید با ازدواج‌کردن مسایلی رو تجربه کنی که بگی ای کاش ازدواج نکرده بودم این مسئله هر از چند گاهی چنان خشم و ناامیدی در من بوجود میآورد که زندگی برایم غیر قابل تحمل،می‌شود از طرفی پرهیز می‌کنم از هر رابطه و هر گناهی، از طرفی هم نگرانم که مبادا تنها بمانم نمیخواهم هم چیزی را به زور از خدا بگیرم،،، اما این یک نیاز است،،،

نمیدانم چگونه دعا کنم، فکر اینکه خواست خدا شاید برای من تنهایی باشد غیر قابل تحمل است،،، جوری که میگویم این زندگی را نمیخواهم چه کنم چگونه باید دعا کرد؟ ترس از بدست نیاوردن خواسته‌ام باعث رنجشم از خدا می‌شود.

پاسخ

و علیکم السلام

 1. خداوند متعال کار بیهوده انجام نمی‌دهد او اسم ما را انسان گذاشته است و ریشه کلمهٔ انسان از 10 انس هست یعنی ذات انسان باید با چیزی مأنوس باشد تا به انسانیت برسد پس او برای کسی تنهایی نمی‌خواهد چون خلاف خلقت خودش هست همچنان که خداوند متعال از ابتدای خلقت هم حضرت آدم راهم تنها خلق نفرموده و حضرت حوا را در کنار او خلق فرمود. تنهایی فقط سزاوار ذات متعال خودش هست.
 2. اساس این افکار طبق آیه قرآن از شیطان است و کار شیطان اینست که آرامش انسانها را تبدیل به اضطراب کند حالا برای هر کس مطابق حال خودش، فقیر را با فکر بی پول شدن، تنها را با فکر غریب تر شدن، عالم را با فکر عامل نشدن به علمش و… خلاصه هر کسی را از طریق خودش می‌آزارد چون اگر شما مضطرب شدی دیگر در دام شیطان هستی چون خداوند با نفوس مطمئن کار دارد نه نفوس مضطرب (يا ايتها النفس المطمئنة)
 3. ازدواج یک قسم از اقسام رزق است و رزق را باید از خداوند متعال طلب کرد که درماه مبارک رمضان فرصت خوبی است و از آن جمله هست نماز زیر جهت تسهیل در امر ازدواج دو رکعت نماز مثل نماز صبح خوانده شود بعد از آن تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها گفته شود بعد از آن 14 مرتبه صلوات بعد از آن بگوید: « اَللّهُمَّ‏ خِرْلِي‏ وَ اخْتَرلِي» و در آخر دوباره 14 مرتبه صلوات فرستاده شود.
 4. در آخر ضمن دعا جهت تسهیل امر ازدواج حضرتعالی به عرض می‌رساند: توصیه بزرگان علم طب اسلامی این است که کسانیکه امکان ازدواج برای ایشان مهیا نیست جهت تسکین جسمانی خود از خوردن کاهو (صرفاً جهت خانمها) و سرکهٔ طبیعی و حجامت (مخصوصاً حجامت سنترال) شوند که مُسکّن‌های قوی برای این دسته از مؤمنین و مؤمنات هست.

سؤال

سلام علیکم

خدا قوت

اگر کسی را دیدیم که از ما یا بستگان ما خیلی تعریف کرد و احساس کردیم که خود ما یا بستگان ما را اصطلاحاً چشم زدند باید چه کنیم؟

پاسخ

وعليكم السلام

 1. دود کردن اسفند به همراه کندر (روایت در کتاب شریف اشعثيات)
 2. خواندن آيه شريفه ى «وَإِن يَكَادُ الَّذِينَ كَفَرُوا لَيُزْلِقُونَكَ بِأَبْصَارِهِمْ لَمَّا سَمِعُوا الذِّكْرَ وَيَقُولُونَ إِنَّهُ لَمَجْنُونٌ وَمَا هُوَ إِلَّا ذِكْرٌ لِلْعَالَمِينَ»
 3. خواندن آیة الکرسی
 4. (خواندن) معوذتین (سوره ناس و فلق)
 5. گفتن اذان با صدای تقریباً بلند در محیط منزل
 6. استفاده از انگشتر حدید صینی هفت جلاله که دائم همراه باید باشد و بسیار مؤثر است (مستدرک الوسایل، احجار الكريمه)
 7. صدقه

سؤال

سلام‌علیکم آیا قسم‌خوردن به نوامیس اهل‌بیت جایز است مثلاً به ناموس بی‌بی زهرا سلام‌الله‌علیها

پاسخ

و علیکم السلام

این قسم‌خوردن‌ها، نه وجاهت شرعی دارند (با توجه مفهوم آیه قرآن درباره نهی از قسم‌خوردن) و نه در آن عدم بیان و عقل دیده می‌شود یعنی کدام ماجرای زندگی ما این‌قدر ارزش دارد که ما به‌خاطر آن از اسامی و یا وابستگان و یا مصائب اهل‌بیت پیامبر باید برای اثبات حقانیت آن گواه و شاهد بگیریم؟

ما انسان‌هایی هستیم که اگر کسی بر سر یک ماجرایی که از نظر ما بی‌ارزش است جان ما را قسم بخورند ناراحت می‌شویم چطور به خودمان اجازه می‌دهیم که همین بی‌ادبی را نسبت به اولیا الهی انجام بدهیم و بر سر هر ماجرای بی‌ارزشی از الفاظی مثل آنچه در متن سؤال فرمودید و یا همچون به ابوالفضل قسم، به امام‌زمان قسم، به قرآن قسم و… استفاده کنیم؟ و یا برخی در بعضی از دعاهایشان برای دوستانشان از واژه‌هایی مثل سربریده امام حسین و یا پهلوی شکسته حضرت زهرا استفاده می‌کنند که مثلاً الهی که خداوند به حق این قسم‌ها مشکلات طرف مقابل را حل کرده و یا سلامتی به او بدهد،  این‌ها هم دلیل بر مظلومیت و پوشیده بودن عظمت این خاندان معظم نفهمی کسی است که قسم می‌خورد.

 

سؤال

سلام‌علیکم حاج‌آقا

طاعات و عبادات قبول باشه

می‌خواستم بپرسم ذکر لا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم بعد از نماز صبح صدبار به این صورت کامل بگیم یا العلی العظیم رو نگیم؟

و مورد دوم اینکه بنده به‌تازگی می‌خوام یک حرفی بزنم همون موقع یادم میره بعد صلوات می‌فرستم تا یادم بیاد، آیا این موضوع دلیل خاصی داره و باید چه کار کنم؟

سپاسگزارم، التماس دعا.

پاسخ

و علیکم السلام

طاعات و عبادات حضرت‌عالی و همه مؤمنین مقبول درگاه خداوند متعال باشد انشا الله طبق سند کتاب شریف ثواب الاعمال جناب شیخ صدوق صفحه ۳۴۸ در حدیثی که از امام صادق علیه‌السلام آورده‌اند برای عدد ۱۰۰ بار در روز «العلی العظیم» ندارد.

و اما پاسخ مبحث دوم که فرمودید: ضمن ادامه‌دادن به دستور صلوات جهت یادآوری فراموش‌شده‌ها مقداری درمان خوراکی انجام دهید.

معمولاً این نوع فراموشی‌ها معروف هستند به فراموشی‌های بُرشی که حاصل صفرای زیاد بدن هستند و دلیل آن هم خستگی روحی کم‌خوابی و… می‌باشد و درمان آن خوردن غذاهای تر مثل کاهو سکنجبین و… و چکاندن روغن بنفشه پایه کنجد در بینی به این صورت که سر را به حالت سجده بر زمین بگذارید و بعد روغن را در بینی بچکانید و با بینی نفس بکشید و مدت کمی پس از چکاندن به همان حالت بمانید تا این روغن به‌جای آنکه داخل حلق بشود وارد سینوس‌ها شود (این یکی از مؤثرترین راه‌های درمان خشکی است) و دوری از غذاهای خشک همچون چای قهوه فلفل و دود سیگار و… می‌باشد.

سؤال

سلام‌علیکم خداقوت خواستم ببینم اگر قرآن را غیرعمدی از دست کسی بیفتد حکمش چیست؟

و اگر موقع خواندن قرآن بچه هم یک قرآن بردارد و هی باز و بسته بکند کتاب را و بگذارد زیر پایش یا زمین چطور باید به بچه بفهمانیم قرآن احترام دارد و بچه از قرآن زده نشود؟ ممنون اجرتان با خدا التماس دعا.

پاسخ

و علیکم السلام

افتادن قرآن گناهی محسوب نمی‌شود چون همان‌طور که گفتیم هر گناهی دو شرط می‌خواهد.

۱- عالماً: شخص بداند که عملی که در حال انجام آن است گناه محسوب می‌شود

۲- عامداً: عمد و انجام گناه داشته باشد

اگر یکی از این دو شرط از عمل شخص ساقط شود، عمل انسان گناه محسوب نمی‌شود.

و جواب قسمت دوم سؤال این است که فقط قرآن را از پیش دست کودک دور نگاه‌داشته و برای‌آنکه از قرآن احترام و حرمت در ذهنش ایجاد کنید قرآن را جلوی او بگیرید و به او بگویید آن را ببوسد و به‌ازای این کار او وسیله یا خوراکی موردعلاقه‌اش را به او بدهید تا به این کار تشویق شود این عمل برای ایجاد احترام نسبت به قرآن در ذهن کودک کافی است.

سؤال

سلام‌علیکم حاج‌آقا نماز روزه‌ها قبول باشه

گفتن اذکار صلوات، بسم‌الله الرحمن الرحیم، لاحول ولا قوه الا بالله و ذکر الهم اغننی بحلالک، همین‌طور خواندن قرآن و خواندن دعاهای شب احیا در دوران قاعدگی برای خانم‌ها جایز هست یا خیر؟

التماس دعا

پاسخ

 و علیکم السلام

ضمن آرزوی متقابل قبولی طاعات و عبادات حضرت‌عالی. طبق نظر تمام فقها خواندن اذکار و ادعیه اما در مورد تلاوت قرآن طبق نظر آیات عظام خامنه‌ای، خوئی – سیستانی – صافی – مکارم و گلپایگانی در این مدت بلامانع است. خواندن آیاتی که سجده واجب دارد حرام و خواندن بقیه آیات قرآن جایز است و طبق نظر آیات عظام امام خمینی، بهجت، نوری همدانی و وحید خراسانی خواندن کل سوره‌هایی که آیه سجده واجب  در  آنها هست، حرام می‌باشد.

جهت یادآوری سوره‌ها و آیه‌هایی از آنها که دارای سجده واجب است به شرح ذیل است (سوره نجم آیه 62، سوره علق آیه 19، سوره سجده الم تنزیل آیه 15 و سوره فصلت آیه 37)

توضیح اضافه آنکه

چیزهای دیگری که بر حائض حرام است عبارت است از:

 • مس خطوط قرآن کریم.
 • اسم خداوند متعال به هر زبانی نوشته شده باشد؛ صفات خاص خداوند متعال مانند، خالق، رازق و… بر حائض حرام است و همچنین است نظر بسیاری از فقها در مورد مس اسماء انبیا و امامان معصوم علیهم‌السلام.
 • رفتن به مسجدالحرام و مسجد، پیغمبر اگرچه از یک در داخل و از در دیگر خارج شود
 • توقف در مساجد دیگر حرام است؛ ولی اگر از یک در داخل و از در دیگر خارج شود مانعی ندارد؛ لکن مکروه است و احتیاط واجب آن است که در حرم امامان هم توقف نکند
 • جماع با همسر

نکته ی مهم

هر چند دعا خواندن برای زن حائض مانعی ندارد (ولی در دعای کمیل چون جمله «أَفَمَنْ کانَ مُؤمِناً کمَنْ کانَ فاسقاً لایسْتَووُنَ» در سوره ای است که آیه سجده واجب دارد به فتوای فقهایی مانند حضرت امام و حضرت آیت‌الله اراکی و حضرت آیت‌الله فاضل که خواندن تمام سوره را برای حائض حرام می‌دانستند، این جمله را در دعای کمیل حق خواندن ندارد (ولی گوش‌کردن آن اشکالی ندارد) و اما به فتوای فقهایی که فقط خواندن آیه سجده را حرام می‌دانستند خواندن این جمله در دعای کمیل جایز است؛ زیرا این جمله، آیه سجده نیست پس خواندن ادعیهٔ دیگر هم بلامانع است.

سؤال

سلام حاج‌آقا

ممنون از اعمال شب قدر که در کانال گذاشتید

برای خواندن این صد رکعت نماز در شب قدر، نیت کنیم برای دو رکعت نماز مستحبی؟

پاسخ

و علیکم السلام

بله پنجاه عدد نماز دورکعتی (که در مجموع می‌شود صد رکعت) به نیت نماز مستحبی شب قدر است که مثل نماز صبح خوانده می‌شود.

سؤال

و سلام‌علیکم

یکی از دوستان من آقایی است که از خانمش جدا شده است و می‌گوید در تنهایی شیاطین او را آزار می‌دهند آیا می‌شود برای او کاری کرد ضمناً ایشان انسانی مؤمن و مقید به آداب دین و نماز می‌باشد

پاسخ

 و علیکم السلام

به ایشان بفرمایید:

انگشتر حدید صینی هفت جلاله دست کنند با آدابش، طبق آنچه در روایات شریف آمده. این انگشتر بعد از نوشته شدن باید از چربی و بوی کثافات به‌دور باشد وگرنه اثرش می‌رود و اگر به‌اشتباه در معرض موارد بالا قرار گرفت باید انگشتر را جلوی دهان گرفته و به آن تمام سوره یس را بخوانند. (مستدرک‌الوسائل)

در منزل اسپند و کندر دود کنند که روایت فرمود: دود اسپند دور کنندهٔ شیطان و دود کندر جلب کننده ی ملائک است. (الجعفریات او الاشعثیات)

بعد از نماز عشا ۷۰ آیه قرآن بخواند که روایت فرمود: انسان را از دایره غافلان بیرون می‌آورد (و دلیل حضور شیطان غفلت است).

همیشه از همراه‌داشتن انگشتر عقیق سرخ یمنی غفلت نکند که روایت فرمود: محافظ انسان است.

اذان گفتن با صدای بلند را فراموش نکند که دافع شیطان است.

شخصی از امام علیه‌السلام از ترسی که از تنهایی برای او در منزلش عارض می‌شود، ‌‌سؤال کرد. حضرت فرمودند: در منزل کبوتر نگه دار که دافع ترس است. (طبق روایات سفهاء جن را از منزل دور می‌کند).

 ظرف آب تمیزی را به آن سورۀ یس خوانده و میل کنند که مؤثر است ان‌شاءالله

 هر روز در یک‌زمان خاص و معین ۱۰ روایت شریف را روی کاغذ بنویسد اکسیر عظیمی است در دفع شیطان (عجیب مجرب است).

سؤال

سلام‌علیکم

در دستوری که برای نوشتن سوره مبارکه یاسین فرمودید گذاشتن اعراب هم لازم هست یا فقط حروف؟ با تشکر

پاسخ

و علیکم السلام

نیازی به اعراب‌گذاری نمی‌باشد

سؤال

 سلام‌علیکم

در مورد سوره قدر وقتی فرمودند ما قرآن را در شب قدر نازل کردیم در چه سالی بوده است؟

و علیکم السلام

درباره نحوه نزول قرآن بحث و نظرات بسیار زیادی مطرح می‌باشد اما آنچه که از ظاهر برخی از آیات قرآن (سوره قدر آیه1؛ سوره دخان آیات ۱تا۳ و سوره بقره آیه ۱۸۵) استفاده می‌شود این است که در ماه مبارک رمضان و در شب شریفی همچون شب قدر کل قرآن بر قلب مبارک پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله وسلم نازل شده است اما اینکه در چه سالی این امر اتفاق افتاده بین مفسرین اختلاف است عده‌ای باتوجه‌به بعضی قرائن همان سال بعثت را اعلام می‌کنند و عده‌ای معتقدند سال بعد از بعثت در ماه مبارک رمضان و شب قدر قرآن به‌صورت دفعی نازل گردیده است.

سؤال

سلام‌علیکم طاعات و عبادت شما قبول

 آیا حضرت صاحب‌الزمان (عج) روحی فدا، ازدواج کرده و فرزند هم دارند یا نه؟ ببخشید دوباره مزاحم وقت شریفتان شدم آیا اینکه می‌گویند کسی که روضه باز میخونه چهره‌اش تغییر میکنه یعنی کریه میشه؟

پاسخ

و علیکم السلام

طبق بعضی از روایات شریفه و اقوال بعضی از علما (رجوع فرمائید به کتاب ارمغان هندوپاک آیت‌الله لنگرودی) حضرت صاحب‌الزمان علیه‌السلام دارای خانواده و اولاد می‌باشند.

متوجه قسمت دوم سؤالتان نشدیم منظورتان تغییر صورت برزخی یعنی بعد از مرگ است یا دنیایی؟

سؤال

سلام‌علیکم ببخشید منظور همان صورت دنیایی است خدا خیرتان دهد

پاسخ

 و علیکم السلام

بنده از یکی از علمای سرشناس مشهد شنیدم که ایشان می‌فرمود من دو نفر دوست روضه‌خوان داشتم که یکی از آنها روضه‌اش را باز و مکشوف و بی‌پرده می‌خواند و دومی روضه‌هایش را باادب خاصی سربسته و با رعایت شرایط زمان و مکان می‌خواند ایشان می‌فرمود دوست اول من زندگی خوشی کرد و خوش‌عاقبت از دنیا رفت ولی دوست دوم من با فقر زیست و با مرگ تلخی از دنیا رفت.

سؤال

با عرض سلام و وقت بخیر

درمورد هفتاد آیه قرآن که فرمودید هر شب بخوانیم در طی روز بخوانیم اشکال ندارد یا حتماً باید شب بعد از نماز عشاء بخوانیم؟

خدا به شما و همه دوستانی که زحمات پاسخگویی را به عهده گرفته‌اند عافیت بدهد ان‌شاءالله

پاسخ

و علیکم السلام متن آن روایت دستور به قرائت 70 آیه بعد از نماز عشا است ولی در طول 24 ساعت شبانه‌روز دستور به قرائت حداقل 50 آیه وارد شده است که قطعاً اگر بیشتر شود ثواب بیشتری بر آن مترتب است.

سؤال

سلام‌علیکم حاج‌آقا

جسارتاً محبت بفرمایین پیرامون مبحث غیبت راهنمایی کنید.

جواب

علیکم السلام

غیبت یکی از گناهان کبیره است که در آیات و روایات و آموزه‌های دینی به‌شدت از آن نهی شده است. طبق روایتی منسوب به امام صادق علیه‌السلام در کتاب مصباح‌الشریعه این معصیت بزرگ باعث ضایع شدن حقوق دیگران و بازی با آبروی مؤمن بوده و اساس روابط انسانی را هدف قرار داده و موجب بدبینی افراد نسبت به هم می‌شود. دررابطه‌با حرمت غیبت در قرآن کریم در چند آیه خداوند متعال صراحتاً مردم را از غیبت نهی می‌فرمایند. در آیه ۱۲ سوره حجرات خداوند با تشبیهی بسیار لطیف و صریح غیبت‌کردن را به خوردن گوشت مردار برادر دینی تعبیر کرده‌اند. در این آیه شخص غیبت شونده به مرده تعبیر می‌شود که نمی‌تواند از خود دفاع نماید. رابطه دینی دو فرد غیبت‌کننده و غیبت شونده به برادری و اخوت تعبیر می‌شود و آبروی شخص همچون گوشت بدن اوست و غیبت به منزله خوردن این گوشت است. هیچ وجدانی حتی در سخت‌ترین شرایط تن به این عمل نمی‌دهد و یا در آیه ۱ سوره هُمزه به‌صراحت وعید عذاب به غیبت‌کننده داده می‌شود در آیه ۱۹ سوره نور خداوند متعال عذاب دنیوی و اخروی را به کسانی که اشاعه فحشا می‌کنند وعده می‌دهد که در تفاسیر در ذیل این آیه روایاتی دال بر برابری اشاعه کننده فحشا با غیبت‌کننده است. در روایات اهل‌بیت علیهم‌السلام هم موارد بسیار

زیادی در نهی این عمل قبیح وجود دارد که به‌اختصار تعدادی از این احادیث بیان می‌گردد.

 • امام صادق علیه‌السلام می‌فرمایند: غیبت بر هر مسلمانی حرام است زیرا حسنات اعمال او را همچون آتشی که هیزم را خاکستر می‌کند از بین می‌برد (جامع السادات ج ۳ ص ۳۰۵)
 • در حدیثی نبوی داریم که گناه غیبت‌کردن و غیبت شنیدن یکسان است. (بحارالانوار ج ۷۵، ص ۲۵۹)
 • در حدیثی دیگر امیر عالم می‌فرمایند: دروغ می‌گوید کسی که گمان می‌کند حلال‌زاده است حال‌آنکه با غیبت از دیگران گویی گوشت بدن آنها را می‌خورد (همان)
 • از اشرف مخلوقات صلی الله علیه و اله و سلم سؤال شد، چگونه می‌فرمایید که غیبت‌کردن از زنا بدتر است؟ فرمودند: زیرا کسی که زنا می‌کند اگر توبه نماید خداوند متعال او را خواهد بخشید حال‌آنکه شخص غیبت‌کننده تا زمانی که غیبت شونده او را نبخشد آمرزیده نخواهد شد. (همان)

حال باتوجه‌به قبح این عمل لازم است اقسام غیبت و تعریف آن بیان شود.

 اشرف مخلوقات خطاب به جناب ابوذر می‌فرمایند: ای اباذر از غیبت بپرهیز که بدتر از زناست. ابوذر گوید: عرض کردم یا رسول‌الله غیبت چیست؟ پیامبر فرمودند: غیبت این است که از برادرت چیزی بگویی که خوش ندارد. ابوذر عرض کرد: اگر آنچه را که درباره او گفته می‌شود، در او باشد چه؟ حضرت فرمودند: بدان که اگر آنچه در او هست بگویی غیبتش کردی و اگر آنچه در او نیست بگویی به او بهتان زده‌ای. (بحارالانوار ج ۷۷ ص ۹۱)

 از یحیی ازرق حدیث شده که گفت: امام موسى کاظم علیه‌السلام به من فرمود: هر که پشت سر مردی چیزی را گوید که در اوست و مردم می‌دانند که آن چیز در او هست، غیبت او را نکرده و هر که پشت سر مردی چیزی را گوید که در او هست و مردم نمی‌دانند غیبت او را کرده و هر که پشت سر مردی چیزی را گوید که در او نیست به او بهتان زده است. (اصول کافی ج ۴ ح ۲۷۵۰)

غیبت می‌تواند گفتاری، نوشتاری، کرداری، کنایی و یا اشاره‌ای باشد و به‌طورکلی هر نوع عملی که پشت سر شخصی انجام شود که باعث کراهت وی شود غیبت حساب می‌گردد.

سوال

سلام علیکم حاج اقا

ببخشید میخواستم بپرسم کیفیت خواندن نماز شب چگونه است؟

پاسخ

نماز شب یازده رکعت است:

چهار تا دو رکعت (مثل نماز صبح) به نیت نماز شب

و یک نماز دو رکعت به نیت نماز شفع

و یک نماز یک‌رکعتی به نیت نماز وتر

فقط لازم به تذکر است که در قنوت نماز وتر درحالی‌که دست‌هایتان در حالت قنوت است، یا چهل بار بگویید (اللهُمَّ اغفِر للمؤمنین و المؤمنات و المُسلِمینَ وَ المُسلِمات) و یا نام چهل مؤمن را برده و برای آنها طلب مغفرت نمایید و بعد از آن هفتاد بار بگویید (اسْتَغْفِرُ اللهَ رَبی و اتُوبُ إِلیه) سپس هفت بار بگویید: (هذا مَقامُ العائِذٍ  ِبک مِنَ النار) و سپس سیصد مرتبه بگویید (العفو)

سؤال

سلام حاج‌آقا نماز و روزهاتون مورد قبول حق و التماس دعا

من به فرمایشات شما عمل کردم و شکر خدا خیلی بهترم  به حدی که قابل‌مقایسه با قبل نیست حالم و سجده شکر گذاشتم و شما را خیلی دعا کردم. امیدوارم که هر حاجت معنوی و مادی دارید برآورده شود و اینکه چند وقت پیش خواب می‌دیدم که در خواب آقایی داشتن از ظهور امام‌زمان می‌گفتن به من و غیبت صغری و کبری را تعریف می‌کردن و می‌گفتن که ایشون ظهور کردن و خیلی مطالب دیگر که من خاطر ندارم.

و علیکم السلام

ضمن آرزوی متقابل قبولی طاعات و عبادات حضرت‌عالی و تشکر از محبت‌های شما، قبل از پاسخ به سؤالتان باز تأکید می‌کنم که من هم مثل شما فقط گدای معارف اهل‌بیت و قرآن هستم (اگر قابل باشم) لذا سعی بفرمائید اگر از دستی ظرف آبی گرفتید و سیراب شدید از آن دست تشکر کنید نه از ظرف آب چون‌که در این زمانه آن دست رحمت امام‌زمان علیه‌السلام است و اگر کسی که آن معارف را به شما می‌رساند قابل باشد یک ظرف خالی بیش نیست.

و در مورد خوابی که دیدید ان‌شاءالله تذکری است برای روح با صفای حضرت‌عالی که سعی کنید به شکرانهٔ قدرت‌های روحی که خداوند متعال به شما عنایت فرموده، تمام همت خود را صرف آماده‌سازی خودتان برای اموری کنید که در تعجیل ظهور حضرت صاحب‌الزمان (روحی فداه) تأثیر دارد که در حال حاضر بهترین کار، دعا و توسل برای تعجیل ظهور ایشان، و در دعاها طبق روایات شریف دعاى الهى عظم البلاء می‌باشد. فراموش نکنید که امام‌زمان علیه‌السلام از ما جز انتظار و دعا چیزی نمی‌خواهند درحالی‌که ما معمولاً اوّل، منتظر حل مشکلات شخصی و مادی خودمان هستیم و در آخرین حاجات خود شاید برای حضرت هم دعا کنیم آن‌هم نه دعایی که از سر اضطرار باشد یعنی آن‌قدر که دلواپس سلامتی جسمی و مشکلات مادی‌مان مثل وصول چک و… هستیم نگران ایشان نیستیم درحالی‌که طبق روایات متعددی داریم که اگر منتظر امام‌زمانمان بودیم همه مشکلات زندگی‌مان خودبه‌خود حل می‌شد کمااینکه خودشان فرمودند: برای فرج من زیاد دعا کنید که فرج خودتان در آن است. مگر می‌شود کسی غمخوار امام‌زمانش باشد و آن‌وقت امام‌زمان علیه‌السلام او را در غم دنیایش رها کنند. این که در بین ما آدم‌های عادی هم خلاف ادب و مروت است چه برسد به امام‌زمان علیه‌السلام که ایشان اوج ادب و مروت‌اند.

                     تو که یک‌گوشهٔ چشمت غم عالم ببرد

                                                                     حیف باشد که تو باشی و مرا غم ببرد

 

سؤال

سلام‌علیکم، ببخشید من سؤال شرعی ندارم اما خواهش می‌کنم اگر می‌توانید راهنماییم کنید. ما هفت خواهر و برادر هستیم تا چند سال پیش رابطه بین همه خواهر و برادرهایم خوب بود اگر مشکلی هم پیش می‌آمد، ‌زود حل میشد اما الآن 4، 5 سال است که بین خانواده‌ام اختلافها شدید شده و ما هر کار که می‌کنیم نمی‌توانیم اختلاف‌ها را برطرف کنیم همه خیلی زود از هم ناراحت میشن و زود باهم قهر می‌کنند.

خواهش می‌کنم اگر می‌توانید کمکم کنید که چکار کنم

پاسخ

و علیکم السلام

 • جهت رفع‌اختلاف‌ها سوره احزاب را قرائت بفرمایید
 • وقتی در هر جایی همه یا اکثر خواهر و برادرها جمع هستید جهت حفظ اتحاد و تداوم آن حتماً صدقه بگذارید.
 • تدابیری اتخاذ کنید تا اطرافیان اعم از فامیل و دوستان خیلی در جریان مهمانی‌های خانوادگی‌تان (جمع شدن خواهر و برادرها) نباشند. (فراموش نکنید خیلی ها، حتی از جمع شدن شماها دورهم، لذت نبرده و اذیت می‌شوند و همین امر می تواند باعث شود که شیطنتی از طرف آنها انجام شود).
 • در مجلس خود به بهانه‌های مختلف کاری کنید که صلوات جمعی بفرستند زیرا در روایت داریم صلوات با صدای بلند عامل دورکردن نفاق از قلوب است چون یکی از علل این اختلاف‌ها تفاق های درونی است که نسبت به هم پیدا شده است.
 • سعی کنید بدون اینکه بخواهید دلخوری‌ها و بعضاً غیبت‌ها را بشنوید، حل اختلاف کنید و راه آن این است که از کسانی که پشت سر هم حرف می‌زنند بخواهید که این حرف را در حضور هم بیان کنند و به ایشان بگویید اگر حاضر نیستید ایرادها را حضوری بگویید پس به من یا به بزرگ‌تر خانواده هم نگویید.

این‌طوری اگر عمل کنید:

اولاً: غیبت‌ها و تهمت‌ها کم می‌شود.

ثانیاً: چنددستگی‌ها از بین می‌رود.

ثالثاً: ازآنجاکه برخی از ایرادها به بعضی افراد وارد است، افراد به فکر اصلاح خودشان می‌افتند و از همه مهم‌تر کسی حرف نگفته نداشته و در نتیجه دلخوری و کینۀ پنهان ندارد. همچنان در روایت هم داریم فرمودند: شکایت‌کردن بهتر از کینه است؛ لذا صفا و صمیمیت به جمع شما برمی‌گردد ان‌شاءالله

سؤال

سلام حاج‌آقا شب شما بخیر و قبولی طاعات و عید شما مبارک. سؤالی داشتم خواستم بپرسم این حرز امام جواد را اگر خودمون بنویسیم اشکال داره؟  تشکر از جواب‌های قبلی خدا عوضشو به شما بده یا علی

پاسخ

و علیکم السلام

نوشتن این حرز شریف فی نفسه برای هیچ یک از شیعیان اشکالی ندارد اما باتوجه‌به اینکه در نوشتن آن، مسائلی همچون ملاحظۀ اوقات سعد و نحس و موارد فلکی و یا کسب اجازه از بزرگان حدیث و روایت و حتی میزان صفای باطن کاتب آن به‌عنوان تکمیل‌کنندهٔ اثر این حرزهای شریف وجود دارد (که به دلیل عدم وجود چنین شرایطی معمولاً حرزهایی که از بازار تهیه می‌شود اثر ندارد)، لذا بهتر است این کار توسط اهل‌فن و خبرۀ آن صورت پذیرد.

سؤال

 سلام‌علیکم

حاج‌آقا من مدتی هست که هیچ‌چیزی خوشحالم نمیکنه و همش بی تفاوت به مسایلم و اطرافیانم هر کاری میکنن من واقعا از نظر روحی ارضاء نمیشم؛ حتی ناخواسته ممکن رفتاری بکنم که باعث رنجش خاطرو ضرر روحی بزنم بهشون که باز ناراحتی اونا باعث تشدید حالم میشه چون اصلا دوست ندارم ناراحتشون کنم

با اینکه مثلاً ادعا میشه فردی هستم مذهبی کتابایی مطالعه میکنم (دینی) ولی حال خوبم مقطعیه مدتی قرص های که روانپزشک معرفی کرده استفاده میکنم ولی تاثیری نداشته از طرفی هم نگرانم که برخی از رفتارام نکنه ناشکری باشه چون شرایط من از نظر خانوادگی و مادی وکاری در سطح مناسبیه. ممنون میشم راهنماییم کنین.

التماس دعا

پاسخ

 و علیکم السلام

این نوع غم‌های مستمر درونی معمولاً ناشی از دو علت است

 • علل جسمی
 • علل روحی

علل جسمی: بدانید که افزایش (یا همان غلبه) هریک از طبایع در بدن تأثیر مستقیم در اخلاق انسان دارد که در زیر به برخی از آنها که احتمال می‌دهیم به شما کمک کند اشاره می‌شود.

علامتهای منفی روحی غلبه صفرا گرم و خشک در بدن

 • وسوسه قلبی
 • ناراحتی درونی
 • عدم آرامش و تأنی و متانت روحی (دائم در جنب و جوش است).
 • حرف زدن انسان با خودش
 • سر به هوا بودن و عدم تمرکز فکری (تاجایی که تعبیر به سبک عقلی می‌شود)
 • تندی و عصبانیت.
 • تکبر درون
 • فراموشیهای برشی یعنی مسائلی را فراموش می‌کند که هر روز با آن سر و کار دارد:نکته بدیهی است که اگر شما غذای گرم و خشک بخورید و یا در مکان و یا زمان گرم و خشک (مثل تابستان) مراعات‌های لازم را نکنید این علائم تشدید می‌شود و راه‌حل این بحث خوردن غذاهای سرد و تر و یا قرارگرفتن در مکانهای سرد و تر است.

علامتهای منفی روحی غلبه سودا سرد و خشک در بدن

 • ترس.
 • وسواس (اعم از وسواس فکری همچون تردید در انجام امور) و وسواس عملی (مثل شست و شوی زیاد و …).
 • در ذهنشان از کاه کوه می‌سازند (چه در مسائل شادی برانگیز و چه غم‌انگیز).
 • از طمأنینه و آرامش اغراق بر انگیزی برخوردار می‌شوند (طوری که برای دیگران اذیت‌کننده می‌شوند)
 • زیاد دیگران را نصیحت می‌کنند (هرچند که اگر کسی نصایح ایشان را تحمل کند، سود می‌کند چون خیلی به جوانب مسائل دقت می‌کنند اما شدت نصیحت ایشان همیشه برای همه قابل تحمل نیست).

نکته طبعاً این حالات در فصل پاییز که سرد و خشک است و یا با خوردن غذای سرد و خشک تشدید شود و راه درمان آن استفاده از مکان‌ها و غذاهای گرم و تر است.

این دو طبع را به طور نمونه عرض کردم جهت آنکه باید به طبایع دقت بفرمایید و بیخود به خود تلقین نکنید که از حیث روح به معضلی برخورد کرده‌اید (با عنایت به چهار طبع موجود در انسان، سعی بفرمایید طبایع دیگر را تحقیق و مطالعه بفرمایید تا زودتر آرام شوید).

علل روحی: اگر از قسمت اول مطمئن شدید جای دارد که در بررسی علل روحی به مسائل زیر توجه بفرمایید.

 • از ارتباط با انسان‌هایی که دائماً غمگین و در حال ایرادگرفتن به زمین‌وزمان هستند دوری بفرمایید.
 • از ماندن زیاد در حمام و دستشویی به‌شدت بپرهیزید که برخی از آنها در روایات شریفه بیت الشیطان (خانه شیطان) نام دارند و کار شیطان القای غم و یاس است.
 • از پوشیدن لباس‌هایی با رنگ‌های قرمز و سیاه و مدل‌های چروک به‌شدت بپرهیزید که این ارمغان یهود برای شیعیان بود (در روایات شریفه مباحث زیبایی از تأثیر لباس در روح داریم که لازم است به آن توجه شود).
 • روایت داریم هر وقت دیدید بی‌دلیل دلتان گرفته است سروگردن خود را با آب خنک بشویید.
 • جهت دفع افسردگی صورت خود را با گلاب شسته و مقداری گلاب میل کنید.
 • چیدمان محل حضور خود (اعم از اتاق‌خواب یا اتاق کار و…) را حتماً عوض کنید، فراموش نفرمایید یکی از دلایل افسردگی کثرت وسایل محیطتان است، لذا اتاق خود را ساده و فقط با وسایل ضروری پر کنید (تأثیر عجیبی دارد).
 • از هیچ‌گونه عکس و تصویری در اتاق خود استفاده نفرمایید تا درمان سرعت بگیرد.
 • از بدن خود کار بکشید و فراموش نکنید که افسردگی در قشر کارگر که دائم بدنشان مشغول کار فیزیکی است بسیار، بسیار کمتر از دیگر اقشار است (هر چقدر جسم از کار فیزیکی باز بماند، روح انسان به افسردگی نزدیک می‌شود به طور مثال برخی فکر می‌کنند با خرید ماشین ظرف‌شویی و لباسشویی و مایکروفر… به همسر و زندگی خود لطف می‌کنند درحالی‌که این وسایل بهترین مقدمه برای شروع افسردگی‌های خطرناک است. انسان باید از روح و بدن به یک اندازه کار بکشد وقتی بدن کار نکند و روح دائم پای تلویزیون و یا گوشی همراه درگیر باشد، این باعث به‌هم‌خوردن توازن انسان می‌شود و برعکس وقتی فقط جسم کار کند و روح کار نکند این هم مضر است درحالی‌که انسان دو کفه دارد یعنی کفه حیوانیت و کفه ناطقیت (انسان حیوان ناطق است))

به‌هرحال ضمن آرزوی شفای عاجل از درگاه ایزد منان برای حضرت‌عالی توصیه می‌کنم فایل سخنرانی افسردگی را حتماً گوش کنید

 

سؤال

سلام ممنون از کانال بسیار عالی تون

من می‌خواستم بپرسم چجوری می‌تونیم توی درس خوندن توفیقات بیشتری داشته باشیم مثل مثلاً علامه مجلسی و اینکه چجوری میتونیم باهوش تر بشیم؟

و علیکم السلام

 • از دین عالی خودتان تشکر کنید از قرآن و اهل‌بیت که الحمدلله هیچ‌وقت من و شمارا تنها نگذاشته‌اند.
 • اصل درس‌خواندن آن زمانی به درد من و شما می‌خورد که قبل از آن تزکیه نفس صورت‌گرفته باشد همچنان که در قرآن می‌فرماید «ویزکیهم و یعلمهم» یعنی باید قبل از علم، تربیت نفس صورت گیرد وگرنه علم مثل یک چاقو می‌شود در دست یک بچه.
 • مولا میفرمایند: علم در آسمان نیست تا به سوی شما فرود آید و در زمین نیست تا برای شما بالا آید بلکه علم در دلهای خودتان سرشته شده است، به اخلاق معنوی خلق و خوی اهل معنا متخلق گردید تا برای شما ظاهر شود «کلمات مکنونه-طبع سنگی»
 • امیرالمؤمنین علیه‌السلام فرمودند: هرگز احراز علم و دانش نخواهد نمود مگر کسی که درس (خواندنش) را طولانی نماید (غررالحکم)
 • مولا فرمودند: «لا يُدرَكُ العِلمُ بِراحَةِ الجِسمِ» علم با تن آسایی به دست نمی‌آید.
 • برای هوش درمان‌های زیادی در روایات وارد شده است از جمله خوردن کندر، خوردن مربای زنجبیل این غیر از آن مربایی است که در ذهن شماست بلکه در روایت داریم باید ابتدا زنجبیل تازه را مثل حبه قند خردکرده و مقداری عسل روی آن بریزید و بگذارید چند روز بماند در جای گرم مثل پشت پنجره در معرض آفتاب و بعد هر روز ناشتا سه حبه از آن را میل کنید بنده خودم این دستور را انجام داده‌ام و از آن نتیجۀ بسیار عالی گرفته‌ام، فقط توصیه می‌شود کسانی که طبعشان صفرا یا سودا است بعد از اصلاح و کنترل غلبهٔ طبعشان از این دستور استفاده بفرمایند
 • خوردن 21 دانه مویز سرخ ناشتا که خواص عجیبی در بدن ایجاد می‌کند از جمله افزایش حافظه که بازهم توصیه می‌کنم: اولاً: یک هفته انجام دهید و بعد چند هفته بین آن فاصله بیندازید و ثانیاً اگر دارای غلبهٔ طبایع مخصوصاً سودا و صفرا باشید و آن را انجام دهید حتماً اذیت می‌شوید، لطفاً به اصلاح طبع قبل از درمان توجه فرمایید چون دلیل اکثر حافظه‌های ضعیف، تری بدن است به غیر از مواردی که در اثر حادثه‌ای ایجاد شده و یا فراموشی‌های برشی حاصل از صفرا که قبلاً عرض کردم
 • از خوردن زیاد آب یخ، کنجد و گشنیز در همه زمان‌ها و پنیر در صبح بپرهیزید که در روایت از آنها به‌عنوان ضعیف کنندۀ حافظه نام بردند (پنیر را حتماً با گردو میل بفرمایید).
 • از کارکردن بی‌دلیل با موبایل و رایانه بپرهیزید که بسیار در کند کردن حافظۀ شما نقش دارند (بنده) جواب‌های کانال را هم تا بتوانم بر روی کاغذ می‌نویسم و بعد به تایپیست می‌دهم چون کندی ذهن ناشی از نگاه به صفحهٔ رایانه و گوشی همراه جز با ساعت‌ها استراحت از بین نمی‌رود و این برای من ضرر در زمان را به دنبال دارد. دکتر خیراندیش در یکی از جلسات خود می‌فرمودند: هر نیم ساعت کار با گوشی همراه 24 ساعت کارایی ذهن انسان را پایین می‌آورد.
 • خستگی ذهن را با خوردن شیرینی‌های طبیعی مثل شیر و خرما و حلوا (حلوایی که با روغن‌های طبیعی مثل زیتون و دنبه تهیه شده و نه روغن‌های مایع و جامد کارخانه‌ای موجود در بازار) و یا معجون شیرموز بدون شکر درمان کنید که واقعاً مؤثر است.
 • از نماز مخصوصاً سجدهٔ آن کمک بگیرید که اصل حافظه در نماز تقویت می‌شود یعنی بهترین تمرین برای یک حافظۀ قوی تمرین، حفظ حضور قلب در نماز است. ضمن اینکه در روایت داریم مرکز حافظۀ انسان پشت پیشانی است، در نتیجه سجده تقویت‌کننده حافظه است.

فعلاً به این موارد بسنده می‌شود هرچند که دستورات درمانی و دعایی در باب افزایش حافظه در روایات شریفه بیش از اینها است.

 

سؤال

سلام‌علیکم حاج‌آقا

وقت شما بخیر

دعای سمات که میگن ساعت آخر روز جمعه خونده بشه، منظور قبل از اذان مغرب هستش یا بعد از اذان؟ آیا و دعای سمات یکی از دعاهایی هست که برای امام‌زمان باید خونده بشه؟

حاج‌آقا پدر من چند وقتی هست بیمار شدن و دکتر هم رفتن ولی هنوز خوب نشدن. آیا دعای خاصی هست که من برای سلامتی ایشون بخونم ؟

ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید .

پاسخ

و علیکم السلام

منظور قبل از غروب آفتاب هست، غروب آفتاب حدود بیست دقیقه قبل از اذان مغرب می‌باشد.

دعای سمات برای هر حاجتی می‌تواند خوانده شود، اگر برای تعجیل در فرج حضرت حجت روحی فداه باشد البته بسیار بهتر است.

دستور برخی از بزرگان برای سلامتی مریض صدقه هست البته به‌این‌ترتیب که در طول روز یا هفته مبلغ آن کم ولى دفعات پرداخت آن زیاد باشد.

ضمن اینکه از دستور تربت هم می‌توانید استفاده کنید که بسیار مفید است و مؤثر، اگر تربت واقعی باشد، البته طبق دستور فایل سخنرانی فواید تربت باید عمل شود.

جدیدترین محتوای متنی